Kadıköy’de Gebe Okulu Başlıyor…

0
100

Hamileyim, ne yapmalıyım? Hamilelik döneminde nasıl beslenmeliyim? Hamilelikte oluşacak sorunları nasıl çözebilirim? Doğum sonrası beni neler bekliyor? Bebeğime nasıl daha iyi bakarım? Yaşadığım ruhsal değişiklikler normal mi? Bebeğim ile nasıl daha sağlıklı iletişim kurarım? Hepimizin hamilelik süresince ve doğum sonrasında sorduğu bu sorular, şimdi Kadıköy Belediyesi Gebe Okulu’ndaki uzmanlarca cevaplanıyor. Üstelik kurslar tamamen ücretsiz.

Kendi hamileliğimde çevrede bu gibi kursları veren yerleri araştırmış ancak özel hastanelerde ücretli ve tamamen ticari kaygı güden eğitimleri bulabilmiştim. Hamile yogasındaki arkadaşlarım ve hocamın da önerisiyle kayıt yaptırdığım bu kurslara gitmekten her seferinde vazgeçtim. Çünkü çoğu seminer tadında ve interaktif eğitimden uzaktı. Benim aradığımsa çok daha anne-baba odaklı ve eğitime gelenlerin maksimum katılımlarının sağlandığı bir okuldu. Artık bebeğim 8 aylık oldu ve bu bilgileri biz biraz zor da olsa öğrensek de, diğer anne adayları ve yeni annelerin Kadıköy Belediyesi tarafından Eylül ayında açılacak ve Haziran 2015’e kadar devam edecek aylık kurslara gitmelerini salık veriyorum.

gebeBu duyuruyu görür görmez içeriğinden emin olmak için Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği, Gebe Okulu Proje Koordinatörü Banu Korkmaz ile telefonda görüştüm. Kendisiyle çok keyifli ve uzun bir sohbet gerçekleştirdik. İşini severek ve profesyonel bir şekilde yaptığı o kadar belli ki, hamile olmadığım halde benim de derslere katılasım geldi 🙂 2014-2015 dönemi için her ay kısa ve uzun eğitimlerin verilmesi düşünülüyor. İlk kısa eğitimin (Hamileliğinin başındaki anne adayları için) 23-26 Eylül tarihleri arasında dört günlük düzenlenmesi planlanıyor. Her ne kadar ders bitiş saati kağıt üzerinde 13:00 diye yazsa da, çoğu zaman sınıftan soruların hepsi cevaplanmadan ayrılınmıyormuş (Malum, biz yeni nesil annelerin soruları bitmez ve uzmanları terletecek cinsten oluyor!).

Doğumu yaklaşmış ileri aylardaki hamileler için ise Ekim ayında 6 günlük daha uzun ve kapsamlı bir eğitim verilecek. 10-15 kişilik sınıflardan oluşan kurs için mutlaka önceden arayıp eğtim ücretsiz de olsa kayıt yaptırmak gerekiyor. Banu Hanım’ın kursa gelenlerin profilinin her sene değiştiğini, daha donanımlı, bilinçli, aktif, motive ve mutlu ebeveynlerin katılım gösterdiğini belirtiyor. Bu bilgiler hepimiz adına çok sevindirici!

Eylül ayı kurs program ve içeriği aşağıdaki gibi;

 

      Tarih    Saat      Eğitim Konusu
23 Eylül 2014 Salı 10:00-13:00 Doğum Sonrası Depresyon –  Annelik Rolü ve İletişim – Yenidoğan Bebeğin Psikolojik Gelişimi
24 Eylül 2014 Çarşamba 10:00-13:00 Bebek Sağlığı, Bakımı ve Beslenmesi
25 Eylül 2014 Perşembe 10:00-11:15 Emzirme Dönemi Sağlıklı Beslenme –  Anne Sütü
11:30-13:00 Bebek Yıkama ve Bebek Masajı Uygulaması
26 Eylül 2014 Cuma 10:00-13:00 Bebek ve Çocuklarda İlkyardım Uygulamaları


Kadıköy Belediyesi Gebe Okulu’nda bu eğitimlerin yanında istenirse yine 15 kişilik sınıflarda haftaiçi sabah saatlerinde olmak üzere sadece bebek ve çocuk ilkyardım eğitimi de alabilirsiniz.

Bilgi ve başvuru için:

Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği

Tel: 418 88 30

Proje Koordinatörü

Banu Korkmaz

0 216 418 88 30

Aslı Altınok Erdal

Önceki yazıMutlu Bir Çocuğumuz Olması İçin Ne Yapmalıyız?
Sonraki yazı1. Geleneksel Yaza Veda&Tanışma Etkinliği