Bebe Bisküvisi

Merhaba Kadıköy’ün güzel anneleri!

Kızım Ece için denediğim alternatif ek besin tariflerini ve olumlu – olumsuz sonuçlarını bundan sonra burada sizlerle paylaşıyor olacağım. Ece’m şu anda 10 aylık. Henüz 6. ayına girmek üzereyken yani çok kısa bir süre sonra ek gıdaya başlayacağını bilmenin heyecanı ile organik ürünler satan yerlerden tam buğday unu, irmik, pirinç unu vb. gibi elimin altında olması gereken malzemeleri temin edip, kavanozlara kaldırıp, üzerilerine etiketler yapıştırmıştım 🙂 Evimde buzdolabını açan kişilerin bu etiketleri okuyarak benimle çok dalga geçmişliği de vardır ancak yapacak bir şey yok. Söz konusu biricik balımsa gerisi teferruattır. Bir kaç sene daha bu kavanozlarla yaşamak zorundayız 🙂

Şimdi size sürekli olarak yaptığım tabi ki hazır paketlisini almayı hiç düşünmediğim bebe bisküvisi tarifini vereceğim. İnternette bulunan bir çok tarifi denedim. Bu doğrultuda en memnun kaldığım, yapımı ve pişirme süresi ile sadece yarım saatinizi alacak olan tarifi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ece ayıla bayıla 6. ayından beri yiyiyor. Henüz çiğnemeyi öğrenmeden önceki zamanlarda ise rondodan geçiyor, anne sütü ile ıslatıyordum(Anne sütü olmayanlar devam sütü de kullanabilir). Şimdilerde kızıma, bu sağlıklı ve lezzetli bisküvileri henüz dişleri çıkmadığı için ıhlamurla yumuşatarak, çay keyfi saatlerinde ya da kahvaltılarında veriyorum.

Gelelim “Bebek Dostu” Bebe Bisküvisi’nin tarifine:

  • 2 çay bardağı tam buğday unu
  • 1/2 çay bardağı irmik
  • 2 çay bardağı pirinç unu
  • 4 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
  • 2 yemek kaşığı pekmez (Burada seçim annelerin; isterseniz pekmez yerine armut, cam rendeden geçirilerek aroma vermek için kullanılabilir.)
  • 2 yumurta sarısı
  • 1/4 çay bardağı süt (1 yaş öncesi için devam sütü ya da su eklenebilir. Ancak bu kadar az sütün herhangi bir zararının olmayacağını söylemişti doktorum. Bu yüzden seçenekleri yine de annelere bırakıyorum.)

Tüm malzemeleri ve erittiğiniz tereyağını bir kapta yoğurun ve önce küçük küçük top haline getirin sonra biraz yassılaştırın. Ardından fırın kağıdı serili tepsiye dizin ve dilerseniz şekil vermek için çatalla çizikler atın. Önceden ISITILMAMIŞ fırına koyarak, 175 derecede 20-25 dk. pişirip, üstleri pembeleşince çıkarın.

2711-bebebiskuvisi

Ben Bebe Bisküvisi’ni kavanozda saklıyorum. Malum içerisinde koruyucu madde olmadığı için çabucak bayatlıyor. Ayrıca dilerseniz fazla gelen bisküvileri derin dondurucuda da saklayabilirsiniz.

Bebelerimize şimdiden afiyet olsun!


Belma Obuter

Most Popular