Aspurçe’nin Hamilelik Günlüğü: 13. Hafta

Sevgili Kadıköy Hamileleri;

ka-28062016-01
Temmuz 2015, Sosyal medya eğitimi aldığımız Budamedya networking toplantısından…

Uzun zamandır ara verdiğimiz “Hamilelik Günlükleri” yazılarıyla yine yüreğinize dokunmaya hazırlanıyoruz. Daha önce arkadaşlarım Gülüm ve Özümün hamilelik günlüklerini 20. haftalarından itibaren okuduk. İkisi de dünyalar güzel bebeklerini kucaklarına alalı uzun zaman oldu. Gülüm’ün kızı Asya altı, Özüm’ün kızı Nil beş aylık oldu bile! Hikayelerinin nasıl sonlandığını ve kızlarını kucaklarına nasıl aldıklarını güncel fotoğraflarıyla yakında paylaşacağız. Ama şimdi yeni maceralara başlama zamanı. Kendisiyle Temmuz 2015, Sosyal medya eğitimi aldığımız Budamedya networking toplantısında tanışmıştık. İmkansız denilen bir hamilelik, mucizelerle başlayan bir yolculuk… Sizi cinsomedya.orgun kurucularından Aspurçe‘nin hamilelik günlüğündeki en özel detayları okumaya davet ediyoruz. Bu kez erkek bir Kadıköy Bebeği geliyor, hikayeyi hafta hafta birlikte yaşamaya var mısınız?

[divider]

Merhaba Kadıköy Anneleri ve Hamileleri;

Çok yoğun ve zor bir günün ardından bunca yağmurla beraber eve gelebilmemin tek motivasyonu sizlere yazmaktı sanırım. Aslı’ya beni dürttüğü için çok teşekkür ederim. Sizlere kendi hikâyemizi anlatmayı heyecanla bekledim.

İsmim Aspurçe, Kadıköy’de yaşayıp, Kadıköy’de çalışan bir edebiyat öğretmeniyim. 2011 yılında rahmimde kötü huylu iki koca tümör vardı. Onları yok etmek için laporoskopi geçirdim. Ve bunun akabinde bana hamile kalamayacağım söylendi. Yaşım genç olduğu için rahmimi almadıklarını tıp ilerledikçe bir çaresinin bulunacağını söylediler. Açıkçası sorunu tam çözememiştim. Yumurtlamam sıkıntılıydı. Aylarca adet görmedim işlemden sonra. Normal düzene geçtiğimde ise kendim hamile kalamayacağımı kabullendiğim ve böyle yaşadığım için çok sıkıntı çekmedim. Nitekim yıllarca korunmadan ilişkiye girmeme rağmen hiç heyecanlanamadım. Bu ağustosa kadar.

Temmuz ayında sevgilimle tatile çıktık. Adet dönemimin bitişini 3 gün geçecek şekilde ayarlamıştım tarihi. Biz kadınlar için ağrılı tatil kötü tatil neticede. Mükemmel bir tatil yaptık. Her şeyiyle. Eve döndük. Ağustos ayı benim için bir hayli yoğun geçiyor. Hem kız kardeşimin hem sevgilimin hem de müstakbel kayınvalidemin doğum günleri için organizasyonlar kovalıyordum. Geciktiğimi fark ettiğimdeyse “Keyfini çıkar tatlım” dışında bir şey düşünemedim. Biraz da aceleciyimdir ben. Sürprizlerim sürpriz olmaz çoğu zaman. Kardeşimin doğum günü 3 Ağustos, güzelce kutladık. Kayınvalideminki 6 Ağustos. Benim gecikmem 10 günü buldu. Ayın 5’inde bu durumdan kardeşime yakındım. Ama test yaparım ve sonuç negatif çıkarsa çok üzüleceğimi bildiğim için cesaret edemiyordum. Kardeşim eczaneye girdi, testi aldı. Ben onu oyalayıp sevgilimin evine geçtim. Ona doğum günü için aldığım son hediyeyi verecektim. Doğum gününe 1 hafta vardı 😀 Hediyesini verdikten sonra o yeni pedalı ile mutlu mutlu gitar çalarken “Bi tuvalete gideyim.” dedim ve hayatımda ilk defa ne hissedeceğimi bilemediğim bir an yaşadım.

Sevgilime nasıl söyleyeceğimi düşünürken, testin yanlış olma ihtimalleri üzerine kafa yoruyordum. İnternet bir hayli yanlış test ihbarı vardı. Neyse çok uzattım ama hamileliğimin en kritik anı olduğu için anlatmadan geçemeyeceğim. Adamın yanına girdim, yüzüm allak bullak, yansıtmasam diyorum. Ama dayanabilir miyim? “Yanıma gel.” dedim. Ve işemikli çubuğumu eline tutuşturup “26. Yaş günün kutlu olsun.” Ben ağlıyorum. O gülüyor. O güldükçe ağlıyorum. İnanamıyoruz ikimizde. Ve ertesi gün kan testi yaptırıp testin gerçek olmadığına karar vererek uyuyoruz.

Buralar önemli. Haydarpaşa Numune Hastanesine gittim. Ve kan testi yaptırmak istedim. Ben daha ne olduğunu anlamadan doktor beni vajinal muayene ediyordu. Neredeyse hiç soru sormadı. Gebelik şüphem olduğunu söyledim ve bom. Hiçbir şey bilmediğim kavramlar, rahim geçmişimi anlatmama rağmen sadece kafa sallamalar vs. “Bi kese var gibi, bir de kan testi yaptır.” E canısı ben zaten ona gelmiştim. Kan verdim 3 güne çıkar dediler öğleden sonra barkodla internetten baktım. Koştur koş geri döndüm hastaneye. Bu sefer başka bir doktor: “Evet hamilesiniz.” dedi.

Ben tabi küçük çaplı şok geçiriyorum. Kayınvalidemi eğlenmeye götüreceğiz, biz aldığımız haberle felç olmuş gibiyiz. O günü atlattık. 1 hafta sonrada kendisine söyledik. İnanılmaz sevindi Havalara uçtu. Biz de onun sevinci ile rahatladık. İlk defa sevindiğimi hatırlıyorum.

ka-09102015-01İlk kontrolüme yine Haydarpaşa ama bu sefer Yel değirmeni polikliniğine gittim. Doktor 5 dakikada muayene edip 6 haftalık gebe olduğumu söyledi. Hiçbir şey anlatmadı. Hiçbir şey sormadı.

İkincisinde aynı poliklinikte başka bir doktora gittik 2 hafta sonra. 2 aylık olmuştur testler falan vardır derken yine aynı şey ve yine 6 haftalık olduğu söylendi. Bundan 2 hafta sonra sevgilimle nikahımızın arkasına artık bi bakalım ne yapılması gerekiyorsa soralım diyerek kalabalıkça gittik. Sadece eşimi içeri alıp kalp atışını bile dinleyemeden bebeğimizin 9 hafta 5 günlük olduğunu öğrendik. Matematikler bizde şaştı. Aklımız yerinde değildi. Çok kasılmam vardı. Ağrım oluyordu. Bunları söylediğimde hiçbir sorun olmadığını söylediler, çok istersem bi idrar testi yaptırırmışım. Devlet Hastanesini hem işime hem evime yakın olduğu için seçmiştim fakat bu muayene devlet hastanesi defterimi kapatmama vesile oldu.

Düğün akşamı doktorlarım herhangi bir kısıtlama getirmediği için fiziksel olarak kendimi sınırlamamıştım. İlişkiye girdiğimizde ise pembe lekelenmeler gördüm. Ödüm koptu tabi. Ama annemin hemşire oluşu ve internetteki araştırmalarım sonucu kendimi rahatlattım ve kendi kendimize ilişki yasağı koyarak bunu geçiştirdik. (sakınka-08102015-01 yapmayınlar!!!) 1 hafta sonra ise normal rutinimize döndük ve sorun çıkmadı. Ama içim rahat etmemişti. Hesaplarıma göre- mide bulantımın bitmesine kaç hafta kaldı motivasyonu- neredeyse 3 ay dolmuştu. Araştırmalarım sonucu hem bütçeme uygun hem de tavsiye üzerine Ataşehir’de bir özel hastaneye gittim geçen hafta Cuma günü. Doktor bebeğin gelişiminin sorunsuz olduğunu ama ikili test yaptırmam gerektiğini aynı zamanda fiziksel aktivitelerimi cinsel ilişki dahil olmak üzere tamamen bitirmem gerektiğini söyledi. Çünkü bende plesanta previa denen durum söz konusuymuş. Bebeğin plesantası rahmin ağzını kapatıyormuş. İlerleyen dönemde yukarı çıkabilir ama dikkat etmek zorundasın. Haftaya ikili test sonuçlarıyla yine gel dedi. Ve daha önce geçirdiğim laparoskopi yüzünden de zaten normal doğum yapabilmem imkansızmış. Vay başımıza gelenler. Arada da “oğlunuz geliyor”u sıkıştırdı ya ona gelemedim bile şok üstüne şok geçirmekten. Ağrılarım, kasılmalarım bu plasenta previa yüzündenmiş.

Aynı gün Kadıköy’e ikili testi yaptırmaya geldik ve bizim oğlan yüzüyor! Ama yüzmek ne kelime, doktor ka-09102015-02bastırdıkça tekmeler havada uçuşuyor. Ordaki doktor ise rahim yapımın da bozuk olduğunu söyledi. Bebeğin çok sağlıklı olduğunu ama rahmimin kanama riski en çok olan grupta olduğunu söyledi. Şeklen de normal doğuma müsait olmadığını iletti. Neyse oğlanı görmenin gazıyla bu durumu görmezden geldim ilk etapta. Ve fakat sonra annelik korkuları ve internet mecrası beni yıktı, perişan eyledi.

Eli karnında gezmek ne kelime utanmasam tutacağım yürürken vajinamı oğlanı bırakmayacağım dışarı. Endişelerim çok yönlü. Doktorlara güvenemiyor; sezaryen istemeleri acaba “Özel” oldukları için mi? “diye düşünüp duruyorum. Cuma günü yeniden oğlumu doktora götüreceğim.

Bu kadar ayrıntılı yazmamın sebebi hiçbir anını unutmak istemiyor oluşum aslında. Ama bir de benim gibi doğuştan deneyimsiz anneleri rahatlatmak, yoldaş olmak diyebilirim. Fark ettim ki yazdıkça rahatladım. Artık Bol bol kaju yiyerek magnezyum depoluyor ve oğlumu kucağıma alığım günü hayal ediyorum.

[author title=”Aspurçe Gizem Koçak” image=”https://eaf195.p3cdn1.secureserver.net/wp-content/uploads/2015/10/ka_foto_aspurce.jpg”]Zafer Artu‘ya hamile. 28 yaşında bir çöl ahusu. Mersinli baba Amasyalı anneden olma, Çorum doğumlu, gençliğini Diyarbakır, Erzincan, Malatya’da geçirmiş çok memlekete ait bir kadın. Kırıkkale Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı bitirdi. Çok uzun yıllardır blog yazıyor. Kişisel blogunda hayatını, endişelerini, yazmaya devam ediyor. 2011 yılından beri özel kurumlarda öğretmenlik yapıyor. Cinsiyetçilik yapan medya unsurlarına takıntılı olduğu için 3 arkadaşıyla beraber cinsiyetçi medya takip sitesi www.cinsomedya.org‘u kurdu. 2 kedisi 1 köpeği var. 2015 Eylül’de sürpriz bebeğinin babası ile evlendi.[/author]

 

Aslı Altınok Erdal
Aslı Altınok Erdalhttps://kadikoyanneleri.com
1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı. 2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Slav Bölgesine, Avrupa’dan Körfez Bölgesine 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti. Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte, ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri'ni kurdu. 1 Haziran 2014‘ten bu yana sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşan ve 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilen Kadıköy Anneleri'nde, onlarca annenin katkıda bulunduğu yazılarına yer vermekte. Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık, Kadıköy Anneleri, sosyal ve aile hayatı dörtgeninde var olma telaşını sürdüyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar