Aşk ve Gurur & Akıl ve Tutku

0
394

[dropcap]M[/dropcap]erhaba kızlar, nasılsınız bakalım? Ben çok iyiyim çünkü tatildeyim 🙂 Size geçen aylarda okuduğum iki kitaptan ve onların hayran olunası yazarından bahsedeceğim, Jane Austen… Bir kadın ki, 200 yıl öncesinin İngiltere’sinde yaşamış, sekiz çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu… Babaları o zamanın ileri görüşlü insanlarından bir papaz ve çocuklarına evde eğitim vermiş. Jane kısa süre aldığı yatılı eğitim haricinde eğitim almamış ve 42 yıllık kısacık ömrünü babasının evinde geçirmiş. O dönemlerde kadının adı bile yokken, aşk ve cinsellik tabu iken “The Lady” takma adıyla bir roman yazıp alışılmışın dışına çıkmış ve bu kadar yıl sonra bile zevkle okunan bir dünya klasiği olmuş. “Ne kadınlar var bee” diye böylesine derim ben 🙂 Ben yazarın önce Aşk ve Gurur (Akıl ve Önyargı)’u okuyup peşinden Akıl Ve Tutku’yu okudum. Diğer kitaplarını da okuyacağım ama size tavsiyem Aşk ve Gurur’u sona bırakmanızdır çünkü sanırım en güzel kitabı o.

[dropcap]Aşk ve Gurur[/dropcap]

Başlarda birbirlerinden hoşlanmayan biri gururlu (Elizabeth) ve ön yargılı (Bay Darcy)’nin aşka dönen hikayeleri. Dönemin sınıf ayrımları, sahte ve zorunlu saygı gösterileri ve aşkın değişik halleri. Romantik ve akıcı roman isteyenlere tavsiye ederim. Kalın kitap olmasına aldırmayın ve girin sayfalardan içeri…

Kitabı bir zaman önce sahaftan almıştım. Bilmediğim bir yayın evinin kitabını almakla hata etmişim çünkü  hem yazım hataları hem de düşük cümleler sık sık tadımı kaçırdı. Bir gün iyi bir çevirisini okumak istiyorum.

Kitaptan bir alıntı:

“Gerçekten sevdiğim pek az insan var; hele saygı duyduğum daha da az insan var. Dünyayı tanıdıkça hoşnutsuzluğum daha da artıyor; her geçen gün insan karakterinin tutarsızlığına ve akıllı, duygulu görünenlere bile güvenilmeyeceğine olan inancım güçleniyor.” 

Aşk ve Gurur’un filmini de izledim peşi sıra, kitaptan sonra tat vermedi pek. Sonrasında Jane Austen’ın hayatını konu alan “Becoming Jane” i izledim ve çok etkilendim. Hayranları mutlaka izlesinler.

Kitap Adı: Aşk ve Gurur

Yazarı: Jane Austen

Yayın Evi: Altınpost Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 474

[divider]

[divider]

[clickToTweet tweet=”Kitap Kafe’de Bu Hafta: Aşk ve Gurur & Akıl ve Tutku” quote=”Jane Austen’i çevrenizle paylaşın!” theme=”style3″]

[divider]

[dropcap]Akıl ve Tutku[/dropcap]

Bu kitapta da 200 yıl öncesinin İngiltere’sinde yaşayan, biri aklı(Elinor, mantığıyla hareket edip duygularını bastıran abla) biri tutkuyu temsil eden (Marianne, içinden geldiği gibi hareket eden, duygusal kardeş), karakterleri birbirinden farklı bu iki kız kardeşin gündelik hayatlarında yaşadıklarını ve aşkı aramalarını, etraflarındaki insanlarla yanlış anlaşmalarını her kahramanın kendi bakış açısından okuyoruz. Kitaba sadece aşk romanı demek de haksızlık olur. Özverili, sevgi dolu aile ilişkilerini de ağırlıklı olarak işlemiş. O dönemin adetleri de enteresan geliyor tabi 🙂 İlk sayfalarda sıkıcı gelse de sonradan keyif aldım. Ama bu sefer de iyi bir çeviri okumak için özellikle aldığım  İş Bankası Kültür Yayınları’nın kitabında, çeviriden kaynaklandığını düşündüğüm anlaşılması zor cümlelerin olması okuma keyfimi kaçırdı. Bozukluk orijinalinde olsa çevirmenin ön sözünde bahsedilirdi sanırım. Birkaç tane örneği yorumlarınıza bırakıyorum. Özellikle klasiklerde sizin tercihiniz olan yayın evi var mıdır diye sormak istiyorum ve hepinize bol okumalı keyifli günler diliyorum.

Kitap Adı: Akıl ve Tutku

Yazarı: Jane Austen

Yayın Evi: Türkiye İşbankası Kültür Yayınları

Sayfa Sayısı: 392
[author title=”Elanur Us Sarı” image=”https://secureservercdn.net/50.62.198.70/eaf.195.myftpupload.com/wp-content/uploads/2017/08/ka-elanurussari.jpg”]Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu. Çok sevdiği Kadıköy’de eşi Onur, kızı Feride, iki kedisi Gece ve Eva ile birlikte yaşar. Bir süredir artçı olsa da motosiklete binmeyi, fırsat yaratıp gezmeyi, kitap okumayı, doğada olmayı, sanatla uğraşmayı sever. Kişisel instagram hesabı üzerinden ışık hızıyla okuduğu kitapların takibini yapabilirsiniz.[/author]

Not: “Kitap Kafe” köşemiz ve “Anne Kitap Kurtları” buluşmalarımızda bize paydaşlık etmek isteyenler bilgi@kadikoyanneleri.com’dan bize ulaşabilirler.

[divider]
  • Kadıköy Anneleri’ne abone olarak, tüm yazılarımızı yayınlandığı an bildirim şeklinde alabilir ve böylece anında haberdar olabilirsiniz. Bunun için, web sitemize girdiğinizde karşınıza çıkan ufak bildirim onayı penceresinde yer alan “İzin Ver” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.
Önceki yazıKadıköy Anneleri 3 Yaşında & En Çok Okunanlar
Sonraki yazıEyvah Kalbim Kırıldı