Hamilelikten doğuma kadar uzanan süreçte annelerin karşısına binlerce tercih çıkıyor: hamileyken ne yemeli ne içmeli, spor yapmalı mı, doğum nasıl olmalı, nasıl emzirmeli, ne kadar emzirmeli, organik mi yoksa normal gıda mı, kumaş bez mi plastik bez mi, kanguru mu bebek arabası mı, beraber mi yoksa ayrı mı uyumalı, ücretsiz izinle doğum izni uzatılmalı mı, bakıcı mı kreş mi yoksa evde mi kalmalı… Her tercih bir şekilde anneleri birbirinden ayırıyor. İşi bırakıp evde bebeğiyle kalmayı seçen anne, kariyerini sürdürmeyi seçen anneden, emziren anne mama verenden, epiduralli doğum yapanı doğal doğum yapandan farklılaşıyor. Maalesef çoğu zaman bu farklılıklar anneler arasında bir ön yargıya, “En iyisini ben bilirim” hissine, bir çeşit yarışa dönüşebiliyor. Toplum, anneler arasına tabir-i caizse nifak tohumu ekiyor.

Amerikalı yazar Leslie Morgan Steiner’ın işlerini bırakıp evde kalmayı seçen anneler ve işlerine devam eden anneler arasında çıkan sessiz ama acımasız savaşı anlattığı kitabı Mommy Wars, 2007’de yayınlandığında çok konuşuldu. Doğum izni olmayan Amerika’da, kadının, anne olduktan sonra karşısına çıkan zorluklar, anneler arasında bir nevi savaşa dönüşüyordu. Bebeğini bırakıp kariyerine belki sevdiği için belki sadece maddi sebeplerden devam etmek zorunda kalan anneler evde bebek bakanları eleştiriyor; yine belki kendi isteğiyle belki de maddi sebeplerden evde kalanlar ise bebeklerini bıraktılar diye işe gidenleri eleştiriyordu. Sonunda olan yine annelere oluyordu. İki taraf da kendini yetersiz ve suçlu hissediyordu.

Elbette Türkiye’de de bu tip çekişmelerden, ön yargılardan ve annelerin maruz kaldığı suçluluk ve yetersizlik hislerinden bahsetmek mümkün. Fakat tüm bu çekişmelerin arasından yeni bir anne dayanışması sıyrılıp çıkıyor: Birbirinin tercihlerini kabul eden ve ön yargılı olmayan anneler dayanışma içinde annelik deneyimini keyifli ve pozitif bir süreç haline getiriyor.

[author title=”Irmak Ertuna Howison” image=”https://secureservercdn.net/50.62.198.70/eaf.195.myftpupload.com/wp-content/uploads/2014/06/ka_irmakhowison_foto.jpg”]Cem Reed’in annesi Irmak, 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu; 2010 yılında da New York Eyalet Üniversitesi, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünden doktora derecesi aldı. Bir zamanlar Kadıköy’de artık ABD’de yaşayan Irmak’ın meslektaşıyla yazdığı ilk kitabı Jane Austen ve Adab-ı Muaşeret  Mart 2017’de Doğan Kitap tarafından yayınlandı. Irmak ABD’de bir sanat ve tasarım fakültesinde yazı ve felsefe dersleri veriyor. [/author]

[divider]

 **Kadıköy Anneleri’ne abone olarak, tüm yazılarımızı yayınlandığı an bildirim şeklinde alabilir ve böylece anında haberdar olabilirsiniz. Bunun için, web sitemize girdiğinizde karşınıza çıkan ufak bildirim onayı penceresinde yer alan “İzin Ver” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.

 

Önceki yazıMasal Butik
Sonraki yazı“Aşktın sen, kokundan bildim seni…”