Ana Sayfa Annelik Günlükleri Bezsiz Bebek ve Tuvalet İletişimi

Bezsiz Bebek ve Tuvalet İletişimi

Bir bebek dünyaya geldiği ilk zamanlarda “Anneciğim çişim geldi” derse ne yapardınız? “Bezine yapabilirsin” demek yerine çoğumuz tuvalete götürmeyi tercih ederdik herhalde. Oysa bebekler tuvaletleri geldiğini anlatamıyorlar. Yoksa anlatıyorlar mı?

İşte “Bezsiz Bebek” bu soruya çare niteliğinde bir kitap. Yazarı Christine Gross-Loh, 0-18 ay arası bebeklerde “Tuvalet iletişimi” adını verdiği bir yöntemle bebeklerinizin tuvalet zamanlarını anlamanıza yardımcı oluyor.  Genellikle 2-3 yaştan sonra başlanılan “Tuvalet eğitimi”nden oldukça farklı bir yöntem “Tuvalet iletişimi” (Tİ). Bebeğinizi eğitmek üzerine değil onunla iletişime geçmek anlamında bir yol kat etmek üzerine kurulu bir sistem.

2806-egitim-bez2Christine Gross-Loh’a göre bebekler altı bezli bir şekilde temizlenmek isteyen bir yapıda doğmadı! Yetişkinler kadar bebekler de tuvaletlerini beze yapmaktan rahatsızlar aslında. Biz ebeveynler doğdukları günden itibaren onları önce beze yapmaya alıştırıyoruz 2-3 yaşına geldiklerinde ise beze yapmamaya! Tuvalet eğitimi verenlerin ne kadar zorlandıklarını bir düşünün.

Oysa bebeğiniz daha ilk doğduğu hafta size tuvaletini yapacağının işaretini veriyor. Ağlayarak, farklı sesler çıkararak, huysuzlanarak ve belki de gülerek… Tıpkı acıktığı zaman haber verebildiği gibi… İşte Tİ yöntemi bu işaretleri takip etmek, bebeğinizi anlamak ve ihtiyacına olabildiğince cevap vermek için geliştirilmiş. Bebeğinizin “Tuvaletim geldi” işaretini yakaladığınız an ise tek yapmanız gereken onu tuvalete/lazımlığa tutmak, işaretini benimsedikten sonra bebeğinizi gün içerisinde o hareketleri ya da sesleri yaparak tuvalete götürmek ve ne olacağını görmek! Kısacası aranızda bit tuvalet dili oluşturmak demek Tİ!

2806-egitim-bez1Zaman içerisinde bu yöntem sayesinde bebeğinizi süreli-yarı zamanlı-tam zamanlı şekilde kademeli olarak bezsiz bir hayata alıştırabiliyorsunuz. Benim kendi oğlumla olan tuvalet iletişimimiz o daha bir aylıkken başladı. Her seferinde bezini açtıktan sonra çişini yapıyordu ve kakasını yapmadan önce ıkınma sesleri çıkarıyordu. Biz de bu işaretleri fark ettikten sonra her bezini açtığımızda onu tuvalete tutmayı denedik. Çok nadir zamanlarda bezine yapıyordu ve daha çok küçük olduğu için bez kullanmamayı aklımıza bile getirmiyorduk. Bezsiz bebek kitabıyla tanıştığımda bunun süreli olarak Tİ uygulaması olduğunu anladım. Ti yöntemi eğitim amaçlı bir yöntem olmadığından amaç asla bebekleri hazır olmadan bezden ayırmak değil. Sadece iletişimi yakaladığınız noktalarda bebeğinize cevap vermek demek. Üzerine basa basa bunu söylemek önemli çünkü yanlış anlamalara, bebekleri tuvalet konusunda daha fazla strese sokmaya mahal vermemek gerekiyor. Bizim geldiğimiz noktada oğlum 6 aylık ve hala bez kullanıyoruz ancak Tİ ile birlikte ne zaman tuvalete doğru yol alsak yüzüme bakıp gülmeye başlıyor ve bundan keyif alıyor.

Yarı zamanlı Ti uygulaması artık alıştırma külotlarına geçtiğiniz bebeğinizin geceleri dışında altına bez bağlamadığınız dönemi kapsıyor. Tam zamanlı da ise geceleri de dahil ediyorsunuz. Çeşitli markaların bezsiz bebek uygulaması için ürettiği 0-18 ay bebek lazımlıkları ve alıştırma külotlarına ulaşmanız internet ortamı sayesinde artık hiç zor değil.

Ve en önemlisi Tİ yöntemine başlamak için hiçbir zaman erken ya da geç olmaması. Bebeğiniz beze yapıyorsa dahi bugünden itibaren hangi sıklıklarda ne şekilde yaptığını takip etmeye başlayabilirsiniz. Ve sizin bunu anladığınızı fark ettiği anda bebeğinizin mutluluğunu gözlemleyebilirsiniz.

Bezsiz Bebek ve Tİ hakkında yardımlaşabileceğiniz Bezsiz Bebek Facebook grubu için buraya tıklayın. Konu hakkındaki makaleler için buradan, buradan ve buradan da bilgi alabilirsiniz 🙂

Annelerden gerçek öyküler için de burası ve burası ilginizi çekecektir.


Ayşegül Denktaş

Mete’nin annesi. 2008 yılında Ege Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Ardından Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim yüksek lisans programına katıldı. Kadıköy Moda’ya taşınması ile birlikte hayatı tamamen farklı bir yöne çevrildi. 2011 yılında Nefess Yoga yoga stüdyosunu kurdu – 2012 de evlendi – 2013’te anne oldu. 2015 yılında anne bebek yogası eğitmeni oldu. Şimdilerde Mete, Nefess ve meditasyon üçleminde mutlu ve huzurlu. Kişisel sayfası Agu Gugu Yoga ya göz atabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

İlham Veren Babalar: Sporcu Baba Barış Gültekin

İlham Veren Babalar; "Sporcu Baba Barış Gültekin" . İlham veren babalar yazılarımızla, yeniden merhaba:) Farklı mesleklerden babalar, "ilk iş babalık" bilinci ile bize ilham vermeye...

İlham Veren Babalar: Tiyatrocu Baba Murat Yatman

İlham veren babalar; "Tiyatrocu Baba: Murat Yatman" . İlham veren babalarla, yeniden merhaba:) Bu yazımda sizleri; uzun yıllarını oyunculuğa adamış, başarılı bir tiyatrocumuzla buluşturmak istiyorum....

İlham Veren Babalar: @babalardaanlar

İlham veren babalar; "BABALAR DA ANLAR" Hayatın farklı pencerelerinden seslenmek istediğim köşemden, "İlham Veren Babalar" yazı dizisi ile merhaba:) Usta edebiyatçı Edip Cansever demiş ya;...

Tatlı Annelere Tatlı Bir Mola: Noni Bakery

TATLI ANNELERE TATLI BİR MOLA, MUHTEŞEM TARİFLERİ İLE "NONİ BAKERY" YOUTUBE KANALINDA 🙂 Uzun bir aradan sonra, yine yeniden sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyim:) Bu köşede, sadece...