Sosyal Hayat Çıkmazı


Arkadaşların hayatımızdaki yerini sorgulamaya gerek yok sanırım. Hayatın her evresinde sevinci hüznü onlarla yaşıyor ve birçok zaman onlardan destek alıyoruz. İlk cocuğa hamileliğinizde, eğer rahat geçiyorsa sadece ufak kısıtlamalarınız olduğu için hayatınız çok etkilenmese de doğumla birlikte sosyal hayat kavrami bir sure rafa kalkıyor. Sanki tüm hayat evde geçecek gibi geliyor. Bebeği birilerine bırakıp evden çı12.06-annelik-sosyalhayatkabilme konusu ise çok bilinmeyenli bir denklem adeta. Meme emiyorsa kaç saatte bir besleniyor? Evdeki sütü biberonla alır mı? Anneanne vs birilerine alışık mı? O alışıksa bile siz bebeği birilerine bırakmaya hazır mısınız? Sorular bitmez… İşte bu yüzden çocukla beraber sosyalleşebilme çok önemli.

“Kadıköy Anneleri”nin de en büyük amaçlarından birisi bu zaten; Kadiköy yakasındaki anneler için çocuklarıyla birlikte vakit geçirebilme fırsatlarını tanıtması. Bu aktivitelerin bir de sizinle benzer tecrübeleri yaşayan annelerle bir araya getirme avantajı var ki sanırım hepimizin psikolojisine en iyi gelen de o. Bebekler zaten çok güzel.

Ama asıl güzel olan; sizinkinden başka bebekler görmek, onların neşesini hissetmek, her yeni buluşmada ne kadar büyüdüklerine şahit olup adeta büyülenmek, bir sıkıntınızı anlatırken bebeği sizinkinden büyük annenin adeta cümlenizi tamamlaması ve “İnan bana geçecek” demesi… Cüneyt Özdemir bir yazısında:”Çocuk olduktan sonra bütün çocuklar sizin çocuğunuz oluyor” demişti . Ben de “Anne olduktan sonra tüm anneler arkadaşınız” diye eklemek istiyorum. Yeter ki bebeklerinizle birlikte dışarıya çıkın ve sosyalleşin.

HALE ACUN AYDIN

Aslı Altınok Erdal
Aslı Altınok Erdalhttps://kadikoyanneleri.com
1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı.2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Slav Bölgesine, Avrupa’dan Körfez Bölgesine 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti.Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte, ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri'ni kurdu. 1 Haziran 2014‘ten bu yana sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşan ve 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilen Kadıköy Anneleri'nde, onlarca annenin katkıda bulunduğu yazılarına yer vermekte.Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık, Kadıköy Anneleri, sosyal ve aile hayatı dörtgeninde var olma telaşını sürdüyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar