Masal Perisi Şebnem Oral ile Müzikli Masal Sepeti Üzerine

Sevgili Kadıköy’ün masal seven anneleri merhaba,

İlk kitaplığım köşemizde sizleri sadece kitaplarla değil kimi zaman da bu kitapların yaratıcılarıyla buluşturmanın keyifli olacağını düşündüm. Bu nedenle zaman zaman bu köşede yazalarla hatta çizerlerle, editörlerle, çevirmenlerle röportajlara yer vereceğiz. Masal Anlatıcısı Sevgili Nazlı Çevik Azazi’den sonra başka bir masal perisi olan sevgili Şebnem Oral bu hafta köşemizin konuğu, kendisine hoş geldin diyor ve hemen sorularımızı sormaya başlıyoruz. Keyifli okumalar dileriz. Sizleri sohbetimizin sonunda bir sürprizin beklediğini de söylemeliyiz 🙂

H. G. Sevgili Şebnem merhaba, öncelikle Kadıköy Annelerine kendinden kısaca bahseder misin? Şebnem kimdir, neler yapar ve neleri yapmayı hayal eder?

ka-15092015-01Ş. O. Merhaba sevgili Hafize ve sevgili Kadıköy anneleri… Her şeyden önce ben de bir anneyim, ilk göz ağrım Zeynep bir hafta önce üniversiteye başladı, şekerparem Ayşe’de 7. Sınıfta.  Nasıl geçti seneler, ne zaman bu kadar büyüdüler hiç anlamadım. Onun dışında İngilizce öğretmeniyim. Bir öğretmen olarak yaşları ne olursa olsun masalların ve şarkıların öğrencileri ne kadar etkilediğini görünce, derslerimde kullandığım masalları hem Türkçe hem de İngilizce olarak derledim; şarkılarını besteledim ve seslendirdim. Bu çalışmalarımı ilk olarak Doğan Egmont yayın grubu tarafından Müzikli Dünya Masalları I ve II; daha sonra da Kelime Yayınları yayın grubu tarafından Müzikli Masal Sepeti I, II ve III olarak basılan kitaplarda derledim.  Büyük bir heyecanla sürdürdüğüm “Masal Sepeti” adlı iki dilli masal anlatımı projemde önceliğim İstanbul olmak üzere altı yıldır özel okulları ve devlet okullarını geziyor,  öğrencilere okumayı, müziği ve İngilizceyi sevdirmek adına İngilizce ve Türkçe masalları çeşitli görseller, objeler ve şarkılarla anlatıyorum.

H. G. Benim de okur söyleşilerine gittiğimde çok sık rastladığım ve genelde de yazarlara sorulan ilk soru şudur; yazar olmak nereden aklınıza geldi? Bu soruyu sana şöyle sorayım; masalları araştırmak ve yazmak nereden aklına geldi?

Ş. O. Öğretmen olduğum için masallar ve müzik hayatımda hep vardı. Derslerin başında veya sonundaka-15092015-02 öğrencilerimle paylaştığım masalları müzik veya tekerlemelerle süslediğimde onların ilgisini ne kadar daha rahat çekebildiğimi, dinledikleri masalları şarkılarına eşlik etmek istediklerini görünce çok mutlu oluyordum. Bir gün çok değerli bir arkadaşım neden bu masalları bir kitapta toplamıyorsun deyince neden olmasın dedim.

H.G. Peki neden masallar?

Ş. O. Ceplerinde masal taşımayan anne ve öğretmen düşünemiyorum. Masalsız hayat olabilir mi? Yaşadığımız her olağan, sıradan andan olağanüstü ve sıra dışı masallar uydurabiliriz. Bu olağanüstülük ve sıra dışılık da bizlere çocuklarımızla aramızda bir bağ kurduruyor. Çocuklarımızla masallarda buluşuyoruz. Onlarla aynı boyutta olabildiğimiz iki özel andan bir tanesidir masallar. Diğeri ise oyun.

H. G. “Müzikli Masal Sepeti” adı kulağa çok hoş geliyor. Dilersen şimdi biz annelere bu seriden biraz bahset. Neler var bu sepetin içinde?

ka-15092015-03Ş. O.  Her kitapta iki masal ve o masala ait şarkılar var. Bu masallar hem İngilizce hem de Türkçe. Masalların Türkçe versiyonu çocukların ana dil becerilerini geliştirmeyi hedeflerken İngilizce versiyonu ana dili bir araç olarak kullanarak onlara İngilizceyi sevdirmeyi hedeflemekte.

H. G. Sen sadece masalları yazmıyorsun bir de masalları müzikle ve objelerle çift dilli olarak anlatıyorsun. Bu anlatma eylemi nasıl gerçekleşiyor? Masal anlatırken neler yaşıyorsun? Dahası masalları neden bir de anlatmak istedin?

Ş. O.  Kitaplarımın çıkış amacı çocukları masallardan yakalayıp onların dil becerilerini geliştirmekti. Hem Türkçe,ka-15092015-04 hem İngilizce olarak dinleyebilecekleri, okuyabilecekleri masallar onlara isterlerse kendilerinin de birer masal anlatıcısı olabilecekleri mesajını vermeliydi.  Çocuklarla kucaklaştığım o kısacık masal anında bu mesajı verebildiğimi hissettim.  Benim masalıma öyle güzel eşlik etmişlerdi ki onlar da birer anlatan olarak ayrılıyordu salondan. Kitap okuma ve dinleme alışkanlığının ne kadar önemli olduğuyla ilgili ufak bir farkındalık yaratabildiysem ne mutlu bana. Ne şanslıyım ki altı yıldır 100 den fazla okulda, belediyelerde hatta Kıbrıs’ta minik öğrencilerle buluşma fırsatı yakaladım.

H.G. Kitaptaki şarkılar sana ait. Hem yazıp hem besteleyip bir de söylüyorsun. Neyse ki çizimler sana ait değil! Şaka tabii ki de 🙂 Müziğe yer veriş nasıl oldu? Bu güzel şarkıları nasıl yapıyorsun?

Ş. O. Masallar gibi müzik de hayatımda hep vardı. Şarkı söylemeyi çok seviyorum. Yine çok şanslıyım ki İngilizce şarkısız öğretilmiyor 🙂 Öğrencilerimde geliştirmek istediğim dil becerilerine hem kolaylık hem de eğlence katsın diye önceleri sınıf ortamında başlayan şarkılar giderek çoğaldı, masallara yansıdı. Örneğin öğrencilerimle çok severek paylaştığım Mustafa Kemal şarkısı; aslında çocukların sıfatları, tarihleri ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili bazı kelimeleri öğrenmelerini amaçlıyor. Bakın oradaki çizimler bana ait 🙂

H.G. Çocuklarına, öğrencilerine ve seni okuyan birçok çocuğa defalarca masal anlattın ve anlatıyorsun. Bebeğine/çocuğuna masal anlatmak isteyen Kadıköy’ün güzel annelerine ve duyarlı babalarına ne önerirsin?

ka-150915-1Ş. O.  Çocuklarını yatırırken aslında o uyku öncesi zamanın, 5 dakika belki 10 dakika, çok ama çok değerli olduğunu hatırlatmak isterim. Anneler veya babalar, çocuklarının yanına uzansınlar ya da yatağın yanı başına geçsinler. Sonra o anın büyüsüne göre günü bir kitap okumayla, masalla, şarkıyla veya sohbetle taçlandırsınlar.  Bu tatlı anın hiç bitmesini istemeyecektir minik yürekler. İşte o zaman Masal Sepetlerim imdada yetişebilir. İyi geceler öpücüklerinden sonra masal cd’sini koysunlar Cdplayer’e, parmak ucunda ayrılsınlar yanlarından. Ayşe ve Zeynep’le uyku öncesi sohbetlerimiz çok özeldi benim için. Bir de unutmamak lazım; kendisine kitap okunan bir çocuk mutlaka ilerde iyi bir okur oluyor.

H. G. Peki bir anne, bir eğitimci ve bir yazar olarak çocuk edebiyatını yakından takip ettiğini biliyorum. Bu hafta ilk kitaplığımda senin önerilerini paylaşmak istiyorum. Bize, biz Kadıköy Annelerine bebeklerimiz/çocuklarımız için birkaç kitap önerir misin?

Ş. O.  Aslında Usborne yayınlarının olan Erkek Çocuklarına Resimli Öyküler ve Kız Çocuklarına Resimli Öyküler kitaplarının Bilge Kültür Sanat Yayınları tarafından Türkiye’de bulmak mümkün. Her kitapta onun üzerinde öykü var. Resimleri de farklı çizerlere ait, dolayısıyla her öykü sizi ayrı bir hayal dünyasına götürüyor. Biz Ayşe ve Zeynep’le bu öyküleri çok sevdik, yıllarca okuduk ve her iki kitap da okunmaktan hırpalandı diyebilirim. Kitapların adlarına bakıp erkek, kız çocuk ayrımı yapmaksızın bu iki kitap bence her çocuğun kütüphanesinde olmalı.

ka-150915-2H. G. Sevgili Şebnem biz Kadıköy Annelerine vakit ayırdığın için çok teşekkür ederiz. Aslında seni burada bırakmıyoruz. 10 Ekim Cumartesi günü, saat 16.00’da o güzel masallarını dinlemeye küçük kitap kurtlarımızla geliyoruz. Tüm anneler İyi Cüceler Kitabevi’nde buluşuyoruz. O günü iple çekiyoruz. Ancak seni yakından takip etmek isteyen ve çocuklarını İngilizce ile buluşturmak isteyen anneler sana nasıl ulaşabilirler?

Ş. O.  10 Ekim Küçük Kitap Kurtları Güz Buluşması için ben de çok heyecanlıyım. Bakalım sizler için hazırladığım sürprizlerimi beğenecek misiniz? Çocuklarının İngilizcesini geliştirmek isteyen sevgili anneler, www.missebnem.com adresini kullanabilirler. Bu sitede çocuklar; İngilizce hikâyeler/şarkılar dinleyebilir, masallar okuyabilir, yazı ve gramer çalışmaları yapabilirler ve bunlarla ilgili pek çok linke ulaşabilirler. Benimle ilgili bilgilere ise www.sebnemoral.com adresinden erişebilirler.

[author title=”Hafize Güner” image=”https://eaf195.p3cdn1.secureserver.net/wp-content/uploads/2015/01/ka_ozum_foto.jpg”]İda’nın annesi, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni, yaratıcı drama uzmanı/öğretmeni, çocuk yogası eğitmeni, drama/tiyatro ve çocuk kitapları yazarı. Şimdilerde Terakki Vakfı Okulları’nda çalışıyor. Moda’da yaşıyor. Dört kedisi, sokak köpekleri, Tilki Toni kitapları ve biricik eşiyle huzurlu ve mutlu.[/author]

Bu röportajın altına yorum bırakan kişiler arasından yapılacak çekilişte 2 kişiye Şebnem Oral’ın “Müzikli Masal Sepeti 2” adlı kitabını şahsa imzalı olarak hediye ediyoruz. Yorum kısmı kapanana kadar yorum bırakmanız yeterli. Kazananları random.com üzerinden görüntülü olarak seçip, 21 Eylül günü yorumların sonunda açıklayacak ve kendisiyle iletişime geçeceğiz. Ayrıca kazanan talihlilerimizi sosyal medya hesaplarımızdan  da açıklıyor olacağız. Herkese bol şanslar!

[divider]

GÜNCELLEME // 21.09.2015 15:30 Sevgili anneler, ilginiz için çok teşekkür ederiz. Çekilişimiz sonuçlanmıştır. Talihlilerimizi random.org üzerinden video çekimiyle belirledik. https://instagram.com/kadikoya… hesabımızdan çekiliş videolarını görebilirsiniz. Sevgili Selen ve Elçin yazarı tarafından adlarına imzalı masal kitabını kazanan kişiler oldular. İletişim bilgilerini bilgi@kadikoyanneleri.com a göndermelerini rica ederiz. Umarız bugün kazanamayan annelere de ileride hediye gönderme şansı elde ederiz. Masalla ve sevgiyle kalın!

Hafize Çınar Güner
Hafize Çınar Günerhttps://kadikoyanneleri.com/category/ilk-kitapligim/
1976 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında yüksek lisansını ise Yaratıcı Drama alanında tamamladı. “İlköğretimde Yaratıcı Drama” ve “Eğitim İçin Tiyatro” kitapları yayımlandı. Oluşturduğu sanat ve oyun yoluyla öğrenme tasarımları pek çok konferans ve kongre programında yer aldı. Sekiz yıl önce yayımlanan ilk göz ağrısı “İyi ki Varsın Tilki Toni” adlı serisinin ardından ise şu ana kadar farklı yayınevlerinden yayınlanmış ve yayına hazırlan yirmi çocuk kitabı bulunuyor. Yirmi yılı aşkın bir süredir çocuklarla çalışıyor ve 2005 yılından bu yana Terakki Vakfı Okulları'nda yaratıcı drama ve tiyatro öğretmenliği yapıyor. Bir web sitesindeki “İlk Kitaplığım” adlı köşesinde resimli kitaplar hakkında yazılar yazıyor ve mevsimde bir defa olmak üzere Küçük Kitap Kurtları Buluşmaları düzenliyor. Yürüttüğü “Masal Yoga” atölyeleriyle kitabevleri, okullar, fuarlar, kütüphaneler ve parklarda pek çok çocuğu masallarla buluşturuyor. Okuma kültürünün yaygınlaşması adına çeşitli sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyor ve yürütüyor. Kadıköy Belediyesi Moda Gönüllü Evi'nde mahalle eliyle açılan Moda Çocuk Kitaplığı'nın koordinatörlüğünü yapıyor. Cumhuriyet Kitap Eki’nin “Taş-Kâğıt-Makas” isimli çocuk ve gençlik edebiyatı sayfasının ardından şimdi ise Sanat Kritik’te çocuk kitaplarını yorumluyor. Eşi, oğlu ve kedileriyle birlikte Moda’da yaşıyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar

17 YORUMLAR

  1. Sevgili anneler, ilginiz için çok teşekkür ederiz. Çekilişimiz sonuçlanmıştır. Talihlilerimizi random.org üzerinden video çekimiyle belirledik. https://instagram.com/kadikoyanneleri hesabımızdan çekiliş videolarını görebilirsiniz. Sevgili Selen ve Elçin yazarı tarafından adlarına imzalı masal kitabını kazanan kişiler oldular. İletişim bilgilerini bilgi@kadikoyanneleri.com a göndermelerini rica ederiz. Umarız bugün kazanamayan annelere de ileride hediye gönderme şansı elde ederiz. Masalla ve sevgiyle kalın!

  2. Usborne yayinlarini biz de severek takip ediyoruz. Ayrica kizima ingilizce sarkilar soyleyip mumkun oldugunca iki lisana da bebeklikten alissin istiyorum.

  3. Fikir gerçekten çok hoş, böyle güzel şeyler yapan yaratıcı insanları seviyorum, teşekkürler… Kitabı da bir an önce edinip minik kızımla beraber masallar diyarında yolculuğa çıkmak istiyorum 🙂

  4. Harika kitaplar ve röportaj,iyiki tanıdık Şebnem Hanımı.Kesinlikle inceleyeceğim kitaplarını, yeni haberdar olduğum için çokca üzüldüm,ama şanslı olurum umarım diyorum :)giler

    Sevgiler

  5. Merhaba bende bir kadikoy annesiyim çok keyifli bir sohbet olmus yureginize saqlik kesinlikle masal ve oyun vazgecilmez bir ikili 1,5 yasindaki oqlumla tecrube ediniyorum sevgiler

Yoruma kapalı.