[dropcap]C[/dropcap]em Reed doğduktan sonra herkesin en çok merak ettiği konu onu hangi dilde büyüteceğimiz oldu. Bizden önceki nesil akrabalar, Cem Reed’in Türkçe öğrenemeyeceğinden korktuklarına dair endişelerini dile getirdiler. Oysa farkında olmadıkları bir şey vardı: Bebeklerin o mucizevi sünger beyni, aynı anda değil 2 dil, 3-4 dil bile öğrenmeye elverişlidir. Türkiye’de doğup büyüyen bir bebeği Türkçe öğrenmeme ihtimali, anne babası Türkçe bilmese bile, neredeyse hiç yoktur. Dil bilimci ve psikologların hem fikir olduğu metot ise Bir Dil/Bir Ebeveyn (BDBE) metodudur. Yani buna göre, evde her ebeveyn kendi ana diliyle konuşacak, kendi aralarında da ortak dilleriyle konuşacaktır. Burada önemli olan tutarlılıktır.

Biz de eşimle bu yöntemi takip ediyoruz. Fakat tabii ki arada kafama takılan sorular ve endişeler oluyor. Mesela, acaba ben Türkçe konuşmam gerekirken bebeğime İngilizce şarkı dinletirsem Cem Reed’in kafasını karıştırmış olur muyum? Ya da ara sıra kolayıma gittiği için eşimin yanında Cem Reed’le İngilize konuşsam kötü mü ederim? Bir de tabii en önemli soru: Her taraftan Türkçe duyan Cem Reed’in İngilizcesi de Türkçesi kadar iyi olabilecek mi?

Sonuçta kendimizi bu sürece bıraktık ve sonuçlarını görmek için önümüzde daha epey vakit var. Tüm uzmanlar, bebeklerimizin beyin işlevlerine güvenmemizi ve onları olabildiğince farklı deneyim ve kültürle erkenden tanıştırmamızı öneriyor. Şu ana dek sadece agu, auv, gi ve gı demiş olan Cem Reed’in ilk kelimesi bakalım ne olacak?

Meraklısı için çok dilli bebek yetiştirmekle ilgili iki link: http://www.multilingualliving.com/getting-started/ ve http://bilingualmonkeys.com/my-best-tips-for-raising-bilingual-kids/

[author title=”Irmak Ertuna Howison” image=”https://secureservercdn.net/50.62.198.70/eaf.195.myftpupload.com/wp-content/uploads/2014/06/ka_irmakhowison_foto.jpg”]Cem Reed’in annesi Irmak, 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu; 2010 yılında da New York Eyalet Üniversitesi, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünden doktora derecesi aldı. Bir zamanlar Kadıköy’de artık ABD’de yaşayan Irmak’ın meslektaşıyla yazdığı ilk kitabı Jane Austen ve Adab-ı Muaşeret  Mart 2017’de Doğan Kitap tarafından yayınlandı. Irmak ABD’de bir sanat ve tasarım fakültesinde yazı ve felsefe dersleri veriyor. [/author]

[divider]

 **Kadıköy Anneleri’ne abone olarak, tüm yazılarımızı yayınlandığı an bildirim şeklinde alabilir ve böylece anında haberdar olabilirsiniz. Bunun için, web sitemize girdiğinizde karşınıza çıkan ufak bildirim onayı penceresinde yer alan “İzin Ver” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.

***Kadıköy Anneleri, SSL altyapısıyla yayın yapmaktadır. Tarayıcınızın sol üst köşesinde “asma kilit” şeklinde “Güvenli” ibaresi bunu doğrulamaktadır. Bu nedenle web sitemizde güvenle gezinebilir, yorum yapabilir ve dilerseniz haber bültenimize de abone olabilirsiniz.

Önceki yazıBebelere Sinema
Sonraki yazıHerkesin Doğumu Kendine…

2 Yorumlar

  1. Bizim durumumuz cok daha karisikkİ galiba. Ailede hep turkce kinusuyoruz simdiye kadar cevreden hep almanca duydu bu yil okulda almanca konusacaklar ama sokataki insanlar ingilizce ve arapca kinusucak. Ben de sinucu cok merak ediyorum

    • sevgili anne, cok sanslisiniz. Cocuklariniz daha bu yasinda bu kadar cok dil duyuyor. Eminim ileride bu kadar cok dile “maruz” kalmanin faydalarini gorecekler.

Yorumlar kapalı