Babalar Günü Şerefine “Babam Bir Dev”

Kadıköy Annelerine kucak dolusu merhaba,

Öncelikle 20 Haziran Cumartesi günü, İyi Cüceler Kitap Evi’nde yapmayı planladığımız “Küçük Kitap Kurtları Yaz Buluşması na gösterdiğiniz yoğun ilgi için çok teşekkür ederim. İda da ben de ve Tilki Pinki de (anlatacağım masalın kahramanı) sizinle buluşacağımız ve tanışacağımız için çok heyecanlıyız.  Etkinliğimizin ayrıntılarını buradan edinip ön kayıt olabilirsiniz.

Bu hafta sizlere babalar günü şerefine yazıyorum. Malum babalar günü yaklaşıyor. Bu benim babasız gireceğim ilk babalar günü. Bu yüzden bu yazımı ona ithaf ediyorum. Ve her neredeyse  buradan bir kez daha onu sevdiğimi söylüyorum.

babam_bir_devKüçükken her çocuk gibi babam bana çok uzun boylu ve kocaman görünürdü. O benim için bir devdi. İyi yürekli, sakin, çok nadir volkan gibi patlayan ama kimseye zararı olmayan, bir dev.  Tıpkı Carl Norac’ın kitabında dediği gibi…  Orijinal adı “My Daddy is a Giant” olan Carl Norac tarafından yazılan ve Ingrid Godon resimlenen “Babam Bir Dev”, babalar ve çocukların birlikte vakit geçireceği çok güzel bir kitap. Kitapta bir erkek çocuğunun babası ile yaptıkları ve ona olan sevgisi yalın, sevimli, zaman zaman mizahi, sıcacık bir dille anlatılıyor.  Çocuğun ağzından aktarılan olaylar ve duygular, bize onun gözünden görünen hayatı sunuyor. Babasıyla birlikte saklambaç ve futbol oynayan, parkta koşup komşunun köpeğiyle şakalaşan, birlikte belgesel izleyen ve çok eğlenen kahraman, mutlu olmak için anlaşılmak ve paylaşmak yeterli diyor. Tabii bir de bebekler/çocuklar için sevginin en güzel ifadesi olan dokunmak ve sarılmak. Sarılmak dedim de aklıma “Gofret ve Babası” adlı kitap geldi. Babalar günü için bir başka muhteşem kitap da o. O kitap ile ilgili yazımı merak edenler buradan okuyabilirler.

Herkesin babası dünyanın en iyi babasıdır. Babanıza doya doya sarılacağınız ve onu sevdiğinizi söylemeyi unutmayacağınız bir babalar günü dilerim.

Sevgiyle,

Not: Bu kitabı İdacığıma hediye eden tatlı Elsa’nın annesi, canım arkadaşım İren’e sevgilerimle,

[author title=”Hafize Güner” image=”https://kadikoyanneleri.com/wp-content/uploads/2015/01/ka_ozum_foto.jpg”]İda’nın annesi, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni, yaratıcı drama uzmanı/öğretmeni, çocuk yogası eğitmeni, drama/tiyatro ve çocuk kitapları yazarı. Şimdilerde Terakki Vakfı Okulları’nda çalışıyor. Moda’da yaşıyor. Dört kedisi, sokak köpekleri, Tilki Toni kitapları ve biricik eşiyle huzurlu ve mutlu.[/author]

Hafize Çınar Güner
Hafize Çınar Günerhttps://kadikoyanneleri.com/category/ilk-kitapligim/
1976 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında yüksek lisansını ise Yaratıcı Drama alanında tamamladı. “İlköğretimde Yaratıcı Drama” ve “Eğitim İçin Tiyatro” kitapları yayımlandı. Oluşturduğu sanat ve oyun yoluyla öğrenme tasarımları pek çok konferans ve kongre programında yer aldı. Sekiz yıl önce yayımlanan ilk göz ağrısı “İyi ki Varsın Tilki Toni” adlı serisinin ardından ise şu ana kadar farklı yayınevlerinden yayınlanmış ve yayına hazırlan yirmi çocuk kitabı bulunuyor. Yirmi yılı aşkın bir süredir çocuklarla çalışıyor ve 2005 yılından bu yana Terakki Vakfı Okulları'nda yaratıcı drama ve tiyatro öğretmenliği yapıyor. Bir web sitesindeki “İlk Kitaplığım” adlı köşesinde resimli kitaplar hakkında yazılar yazıyor ve mevsimde bir defa olmak üzere Küçük Kitap Kurtları Buluşmaları düzenliyor. Yürüttüğü “Masal Yoga” atölyeleriyle kitabevleri, okullar, fuarlar, kütüphaneler ve parklarda pek çok çocuğu masallarla buluşturuyor. Okuma kültürünün yaygınlaşması adına çeşitli sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyor ve yürütüyor. Kadıköy Belediyesi Moda Gönüllü Evi'nde mahalle eliyle açılan Moda Çocuk Kitaplığı'nın koordinatörlüğünü yapıyor. Cumhuriyet Kitap Eki’nin “Taş-Kâğıt-Makas” isimli çocuk ve gençlik edebiyatı sayfasının ardından şimdi ise Sanat Kritik’te çocuk kitaplarını yorumluyor. Eşi, oğlu ve kedileriyle birlikte Moda’da yaşıyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar