Kılkuyruk Popi – Güzellik Tacı

0
79

Sevgili Kadıköy Annelerine kucak dolusu merhaba,

ka-27102015-03Buradan yazmayalı o kadar uzun zaman olmuş gibi ki. Artık her hafta yerine ayda bir yazmak doğrusu üzüyor beni. Ancak diğer yapmak istediklerimi ve yapmak zorunda olduklarımı da düşünmeliyim. Çoğu zaman bedenimin ruhuma yetişemediğini hissediyorum. Neyse, size anlatmak istediğim kitaplar üst üste yığıldı masamda. Bu ay hangisini seçeceğimi bilmedim. En iyisi ben değil İda seçsin sizin için. Oğluma “İda, kitap okuyalım mı ne dersin?” dediğimde artık hemen gidip dolabını açıyor ve en alttaki raftan kitaplarını alıyor. Bu sıralar en çok “Kılkuyruk Popi – Güzellik Tacı” adlı kitabı seçip getiriyor. Kitabı alıp hemen önüme oturuyor. Okurken kitabın sayfalarını kendi çevirmeyi çok seviyor. Zaman zaman aceleci davranabiliyor. Bazen beğendiği sayfalara geri dönmek ve daha uzun bakmak istiyor.  Minik parmaklarıyla nesneleri tek tek gösteriyor. Kitap okumak daha doğrusu dinlemek İda’nın küçüklüğünden beri hiç bıkmadığı üç şeyden biri. Diğer iki şey ise kumda/suda oynamak ve kedileri mıncıklamak 🙂

Kılkuyruk Popi ve arkadaşı Kırkayak Turti ile İyi Cüceler Kitabevi’ne masal yoga atölyesi yapmaya gittiğimde tanıştım. Kitabı elime aldığımda onun yabancı bir sanatçıya ait olduğunu düşünmüştüm. Yazar ve çizerin adını görünce ise bu düşüncemden utandım. Artık bizler de nitelikli çocuk kitabı basan cesur yayın evlerine sahibiz ve bizim de çok iyi sanatçımız var.  Klişe olacak ama şimdiki çocuklar bu açıdan çok şanslılar. Neyseka-27102015-01 biz Salim Kesingöz tarafından yazılan, Özlem Korçak tarafından resimlenen Elma Çocuk’tan çıkan kitabımıza geri dönelim. Güzel, güneşli bir günde kahramanımız olan beyaz sevimli köpeğimiz Kılkuyruk Popi ile arkadaşı Kırkayak Turti ormanda gezinirler. Turti’nin kırk tane ayağı olmasına rağmen Popi daha hızlıdır Turti’den.  Bu nedenle Popi önden gider ve bir kelebekle şakalaşırken otların arasında bir taç bulur. Popi ne olduğunu anlayamaz halde koklarken Turti atılır hemen. Gözünde gözlük, bir tahtanın başına geçer ve şöyle der; “Bu bir taç. Güzel prensesler takar bunu.”  Popi şaşırmış Turti’yi dinler. Turti’nin tahtada çizdiği prenses, bir kırkayakken Popi, köpek bir prenses hayal eder ve çok heyecanlanır. “Hemen bulmalıyız o prensesi” diye bağırır.  Bunun üzerine Turti, prensesi bulmak için bir güzellik yarışması düzenlemeyi teklif eder çünkü en güzeli bulunca prensesi de bulacaklarını iddia eder. İki kafadar yarışmanın ilanını hazırlayıp her yere asarlar. Kısa bir süre sonra herkes duyar yarışmayı. Önce bir kurbağa, sonra bir kokarca, bir fil, bir zürafa, bir ördek derken dinozor bile gelir koca dişleriyle. Popiçok şaşkındır. Gelenlere bakar, Popi’nin gözünden tüm yarışmaya başvuranlar siyah beyaz görünür. Popi sorar onlara. “Neden geldiniz bu yarışmaya, güzel değilsiniz ki siz, prenses olamazsınız hiç biriniz.” Yarışmaya katılanlar Popi’nin bu sözüne itiraz ederler. Kurbağa atılır önce; “Sesim güzeldir benim” der. “Görünüşüm değilse de”. Sonra tek tek diğer hayvanlar da kendi özelliklerinden ve güzelliklerinden bahsederler. Popi tekrar bakar yeni arkadaşlarına. Birden güzelleşir hepsi gözünde onlar gibi bakınca.Her birini birinci güzel ilan eder. Turti bir çırpıda bir sürü taç yapar onlara. Yarışmacıların hepsi artık prensestir. Popi ve Turti geride bırakırken onları hepsi mutludur. Popi yine takılır bir kelebeğin peşine, Turti de takip eder onu. Ancak Turti’nin kırk tane ayağı olmasına rağmen Popi daha hızlıdır Turti’den.

ka-27102015-02Bize dayatılan güzellik algısına farklı bir açıdan yaklaşan, görsel dili inanılmaz güçlü bu kitabı çocuk yogası ve yaratıcı drama atölyelerimde de kullanmaya başladım. Herkesin kendisindeki ve çevresindeki güzellikleri keşfetmesi, kendini ifade etmesi, kalıp düşünceleri sorgulaması için harika bir kitap olduğunu düşünüyorum. Samimi, sıcacık ve küçümsenmeyecek kadar çocukça. Kılkuyruk Popi’nin bir de “Uykusuz Gece Her Gece” adlı kitabı var. Onu da edindik ama henüz okumaya fırsat bulamadık. Belki sizler okumuşsunuzdur ve yorumlarınızı bizimle paylaşmak isterseniz diye umuyorum.

Sevgili anneler, 10 Kasım’da 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarında olacağım. Önce saat 13.00 Marmara Salonu’nda Tilki Toni yeni çocuklarla tanıştıracağım sonra ise 402 B nolu Kelime Yayınları’nın standında okurlarımla buluşacağım. Ve tabii etkinliğim bittiğinde de kendimi fuar kalabalığına bırakacağım. İlk Kitaplığımı takip eden siz anneler için elim kolum kitap dolu döneceğime şüphem yok. Biliyorum yolu biz Kadıköylülere çok ters ama siz de fuarı kaçırmayın derim. Fuar programına buradan bakabilirsiniz.

Güzel bir kış olsun dileğimle,

[author title=”Hafize Güner” image=”https://secureservercdn.net/50.62.198.70/eaf.195.myftpupload.com/wp-content/uploads/2015/01/ka_ozum_foto.jpg”]İda’nın annesi, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni, yaratıcı drama uzmanı/öğretmeni, çocuk yogası eğitmeni, drama/tiyatro ve çocuk kitapları yazarı. Şimdilerde Terakki Vakfı Okulları’nda çalışıyor. Moda’da yaşıyor. Dört kedisi, sokak köpekleri, Tilki Toni kitapları ve biricik eşiyle huzurlu ve mutlu.[/author]

Önceki yazıKontrolü Kaybetme
Sonraki yazıHurmalı Meyve Pestili