Küçük Kitap Kurtları için Seri Kitaplar-2

Sevgili Kadıköy Anneleri merhaba,

Küçük kitap kurtları için seri kitapların tanıtımına yer verdiğim ilk yazımın ardından bu kez de ikisi yerli ve ikisi yabancı sanatçılara ait dört farklı diziyle karşınızdayım. İda büyüdükçe okuduğumuz kitaplar artıyor, haliyle anlatacak kitaplar da masamda yığılıyor. Seri kitapların tanıtım yazılarıyla en azından birçoğunu bir çırpıda sizinle paylaşmış oluyorum. Hazır mısınız, anlatmaya başlıyorum.

[dropcap]1[/dropcap]

 

KÜÇÜK KUTUP AYISI

Beyaz Balina Yayınları’ndan çıkan Hans de Beer imzalı bu harika serinin benim ulaşabildiğim kadarıyla sekiz kitabı var. Aşağıda listelediğim bu sekiz kitaptan ilk beşini oğlumla defalarca severek okuduk. Yardımlaşmayı, dayanışmayı konu alan bu kitaplar, hayvan hakları ve çevre sorunları hakkında da farkındalık yaratıyor. Zaman zaman serideki bazı öyküler tekrara düşse de hem yazınsal hem de görsel dili başarılı, dramatik kurgusu iyi ve Küçük Kutup Ayısı Lars da çok tatlı. Kitabın hem dik hem de eğik yazıyla çıkmış iki farklı basımı var. Gönül isterdi ki kitabın tasarımı konusu yeniden ele alınsın. Serinin bazı kitaplarını Kadıköy’deki 6.45 Kitabevi’nde gördüm oradan ulaşabilirsiniz.

 • Küçük Kutup Ayısı ve Cesur Tavşan
 • Küçük Kutup Ayısı ve Yardımsever Kedi
 • Küçük Kutup Ayısı ve Balinalar
 • Küçük Kutup Ayısı ve Köpek Yavrusu
 • Küçük Kutup Ayısı Beni Eve Götür
 • Küçük Kutup Ayısı Arkadaş Ediniyor
 • Küçük Kutup Ayısı Nereye Gidiyorsun?
 • Küçük Kutup Ayısı Rengeyiklerini Kurtarıyor
 • Küçük Kutup Ayısı ve Büyük Balon

[divider]

[foogallery id=”7145″]

[divider]

[dropcap]2[/dropcap]

NİNEM DİZİSİ

Aysel Gürmen’in yazıp Mustafa Delioğlu’nun resimlediği bu serinin bizim elimizdeki baskıları Uçanbalık’ a ait. Uçanbalık Yayınları 1995’de Ayla Çınaroğlu, Aytül Akal ve Aysel Gürmen tarafından kurulmuş daha sonra ise Tudem Yayın Grubuna devredilmişti. Aysel Gürmen’in 2007 yılında Kırlangıç Yayınları’nı kurduğunu ve çalışmalarını orada sürdürdüğünü duymuştum. Bu yüzden seri şu an hangi yayınevi tarafından basılıyor emin değilim. Araştırma yaptığımda bu iki yayınevi dışında bir de karşıma Morpa çıkıyor. Serinin kaç kitabı olduğu konusunda da kafam karışık doğrusu. Aşağıdaki on kitaptan altısını defalarca okuduk ve sevdik. Aysel Gürmen, anne olmadan da tanıdığım, kitaplarının yaratıcı drama çalışmalarımda kullandığım, öğrencilerime okuduğum bir yazar. Örneğin serideki “Ninemin Hazinesi” adlı kitabı ilkokul birinci sınıf çocuklarıyla oyunlaştırmıştım. Ninem serisi bir nineyle torununun sımsıcak sevgisiyle içimizi ısıtırken kavramlar konusunda da bizi bilgilendiriyor. Mevsimler, mahalle yaşamı, duygular, zıt kavramlar kısa edebi kurgularla okura sunuluyor. Şiirsel dili ve usta çizimleriyle keyifli bir okuma vaat ediyor. Seriyi yine de Kadıköy’deki Tudem Şubesi’ne bir sorun derim.

 • Ninemin Hazinesi
 • Ninem Örgü Örüyor
 • Ninemin Arkadaşı
 • Ninemin Doğum Günü
 • Ninemin Kedisi
 • Ninemle Hayvanat Bahçesinde
 • Ninemin Yaylası
 • Ninemin Kilimi
 • Ninemin Laleleri
 • Ninemin Kardeşi

[dropcap]3[/dropcap]


VALENTİN VE KOCA AYI

Hepinizin Maşa ve Koca Ayı’yı bildiğinizi düşünüyorum ama bahse girerim Valentine ve Koca Ayı ile henüz tanışmadınız. 1001 Çiçek Yayınları tarafından taze çıkan Orianne Lallemand ve Eleonore Thuiller imzalı “Valentine ve Koca Ayı Yağmur Ormanında” ve “Valentine ve Koca Ayı Okulda” adlı kitaplar Yasemin Tanbi tarafından dilimize çevrilmiş. Valetine ve onun en iyi arkadaşı Roslie’nin sihirli güçleri olan Koca Ayı ile birlikte yaşadıkları heyecan dolu, fantastik, sıcacık ve eğlenceli maceralarını anlatan kitapları siz de bizim gibi tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz. Oğlum kitapları dinledikten sonra canlandırmayı da çok seviyor. Geçen hafta sonu evimize çadır kurup Yağmur Ormanları’nı keşfe çıktık Çocukların hayal dünyalarını zenginleştirecek bu kitabın sulu boyayla yapılmış resimleri de çok beğendim. Umarım bu seri başka kitaplarla devam eder.

[divider]

[clickToTweet tweet=”Küçük Kitap Kurtları için Seri Kitaplar-2″ quote=”Bu çocuk kitapları serisi yazısını ebeveyn arkadaşlarınızla da paylaşın!” theme=”style3″]

[divider]

[dropcap]4[/dropcap]

BURCU VE BERK

Defne Ongun Müminoğlu tarafından yazılan ve Esra İlter Demirbilek tarafından resimlenen bu serinin aşağıda adı geçen on iki kitabı var. Her kitap kitabın konusunda uzman kişi ya da kişilere danışılarak titizlikle hazırlanmış ve Artemis Çocuk tarafından basılmış. Kitapta şehirli, modern bir ailenin duyarlı ve akıllı kızları Burcu’yla onun sevimli ve haylaz kardeşi Berk’in yaşamlarına tanık oluyoruz. Burcu Berk’e abla olarak yol gösterirken kavramlar ve durumlar konusunda okuyucu da bilgilendiriliyor. Çocuklar için önemli konuları onlara eğlenceli bir şekilde aktarıyor. Biz ilk olarak serinin Dans, Müzik ve Sanat kitaplarıyla tanıştık. Geçen sene Defne Hanım tarafından imzalı olarak gönderilen bu kitaplar için tekrar kendisine çok teşekkür ederiz. İda bu kitapları çok sevince ben de Hislerimiz, Kendimi Koruyorum, Sosyal Yaşam kitaplarını da edindim. Serinin her kitabı oğlumun yaşına uygun olmadığından diğerleri için bekliyorum. Kimi zaman kitapların yazınsal dili daha büyük yaş grubuna uygun ama resimleri tam oğluma göre olunca ben de bazen öyküyü kısaltıyorum. Evin sevimli üyesi golden retriever cinsi Dost’un Berk tarafından boyandığı “Hislerimiz” adlı kitap bizim favorimiz. Kim bilir kaç kez okumuşuzdur. Defne Ongun Müminoğlu ve Esra İlter Demirbilek’in yine Artemis Çocuk’ tan taze çıkan “Renkgiller” adlı bir serileri daha var.

 • Cinsellik
 • Yabancılar
 • Hislerimiz
 • Kendimi Koruyorum
 • Sosyal Yaşam
 • Vücudumuz
 • Yabancılar
 • Sağlıklı Beslenmiyorum
 • Kork- Mu- Yo-Rum
 • Müzik
 • Sanat
 • Dans

Sevgiler,

[author title=”Hafize Güner” image=”https://secureservercdn.net/50.62.89.49/eaf.195.myftpupload.com/wp-content/uploads/2015/01/ka_ozum_foto.jpg”]1976 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Çocuk Gelişimi ve Eğitimi üzerine, yüksek lisansını ise Yaratıcı Drama üzerine yaptı. Doktora düzeyinde Çocuk Edebiyatı dersleri aldı. 2005 yılından beri Terakki Vakfı Okulları’nda Yaratıcı Drama Uzmanlığı/Öğretmenliği yapıyor. Sanat yoluyla öğrenme, eğitim için tiyatro konusunda projeler yürüttü ve bu konularda bildiriler yayınladı. “Yaratıcı Drama Köprüsü” adlı sempozyumun öncülüğünü ve koordinatörlüğünü yaptı. “İlköğretimde Yaratıcı Drama” ve “Eğitim İçin Tiyatro Uygulamaları” adlı iki kitap yazdı. Tilki Toni’nin yaratıcısı, “İyi Ki Varsın Tilki Toni” serisinin yazarı. “Aslan’ın Doğum Günü” ve “Park Canavarı” adlı resimli çocuk kitapları da bulunan Güner, kitapların çocuk okurla buluşması için sanatsal çalışmalar yürütüyor ve performanslar yapıyor. Çocuk yogası eğitmeni ve aynı zamanda hikaye anlatıcısı olarak  “Masal Yoga” kavramının öncüsü ve yürütücüsü. Şimdilerde “İda ve Mila” adlı  yeni  serisinin yayına hazırlanmasını heyecanla takip ediyor. Serinin ilk kitabı olan Kuş Gibi’nin raflarda yerini almasının sevincini yaşıyor. Kadıköy Anneleri web sitesindeki “İlk Kitaplığım” adlı bu köşede üç yıldır düzenli olarak çocuk edebiyatı yapıtlarını tanıtıyor ve yılda dört kez olmak üzere Küçük Kitap Kurtları Buluşmaları düzenliyor. 3.5 yaşındaki oğlu İda, eşi Hasan Nami ve kedileriyle birlikte Moda’da yaşıyor.[/author]

Hafize Çınar Güner
Hafize Çınar Günerhttps://kadikoyanneleri.com/category/ilk-kitapligim/
1976 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında yüksek lisansını ise Yaratıcı Drama alanında tamamladı. “İlköğretimde Yaratıcı Drama” ve “Eğitim İçin Tiyatro” kitapları yayımlandı. Oluşturduğu sanat ve oyun yoluyla öğrenme tasarımları pek çok konferans ve kongre programında yer aldı. Sekiz yıl önce yayımlanan ilk göz ağrısı “İyi ki Varsın Tilki Toni” adlı serisinin ardından ise şu ana kadar farklı yayınevlerinden yayınlanmış ve yayına hazırlan yirmi çocuk kitabı bulunuyor. Yirmi yılı aşkın bir süredir çocuklarla çalışıyor ve 2005 yılından bu yana Terakki Vakfı Okulları'nda yaratıcı drama ve tiyatro öğretmenliği yapıyor. Bir web sitesindeki “İlk Kitaplığım” adlı köşesinde resimli kitaplar hakkında yazılar yazıyor ve mevsimde bir defa olmak üzere Küçük Kitap Kurtları Buluşmaları düzenliyor. Yürüttüğü “Masal Yoga” atölyeleriyle kitabevleri, okullar, fuarlar, kütüphaneler ve parklarda pek çok çocuğu masallarla buluşturuyor. Okuma kültürünün yaygınlaşması adına çeşitli sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyor ve yürütüyor. Kadıköy Belediyesi Moda Gönüllü Evi'nde mahalle eliyle açılan Moda Çocuk Kitaplığı'nın koordinatörlüğünü yapıyor. Cumhuriyet Kitap Eki’nin “Taş-Kâğıt-Makas” isimli çocuk ve gençlik edebiyatı sayfasının ardından şimdi ise Sanat Kritik’te çocuk kitaplarını yorumluyor. Eşi, oğlu ve kedileriyle birlikte Moda’da yaşıyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar