Annelerin Vazgeçilmez Rehberi: Ciciçocuk

Hamilelik sürecinde anne adayının vücut yapısı normal zamandan daha hassas bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla gebelik boyunca anne adaylarının vücut dirençlerini yüksek tutmaları bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürmeleri noktasında da oldukça önemlidir. Vücut yapısında direnci en iyi destekleyen yapılardan bir tanesi kan hücreleridir. Eozinofil de denilen beyaz kan hücreleri farklı durumlara bağlı olarak yükselebilir ve düşebilir. Peki EOS nedir? Ve olması gereken değer aralığı nedir?

EOS Nedir?

EOS, kısaca tam kan sayımı yapan teste verilen isimdir. Vücut yapısında çeşitli nedenlere bağlı olarak anormallikler meydana gelebilir. Bu durum da kan değerlerinin değişmesine yol açabilir. EOS testi ile eozinofil değerleri kolay bir şekilde saptanır. Böylece değerler olması gereken düzeyin üzerinde ya da altında olursa uygun adımlar atılır. Değerin ideal aralıkta olmaması enfeksiyon riskine de işaret edebilir. Olası anormal durumların kolayca belirlendikten sonra anne adaylarının bağışıklık sisteminin yüksek olması için en kısa sürede gerekli tedaviler yapılmalıdır.

EOS Değeri Nasıl Olmalı?

Kan yapısındaki eozinofil miktarını ölçmeye yardımcı olan EOS testinde bir mikrolitre kanın içinde yer alan miktar incelenir. Sağlıklı bir yetişkinin vücudundaki eozinofil değerinin 350-500 arasında olması gerekir. Kandaki eozinofil değeri pek çok nedenden dolayı değişebilir. Değerin 350 altında olması eozinofil düşüklüğü ve 500 üzerinde olması da eozinofil yüksekliği olarak adlandırılır. Vücudun enfeksiyon, alerji, parazit gibi problemlere karşı direncini koruması noktasında kritik bir rol oynayan beyaz kan hücreleri gebelik süreci için de oldukça önemlidir. Bu nedenle hamilelikte yapılan kan testleri arasında EOS da yer alır. Test sonucuna bağlı olarak anne adayı ve bebeğin anormal değerlerden etkilenmemeleri için doktorlar gerekli tedaviyi kısa sürede uygulamaya başlar.

EOS Değerleri Nasıl İdeal Düzeye Döner?

Eozinofil değerlerinin ideal düzeyde olmaması durumunda ilk olarak doktorunuzun önerilerini uygulamanız gerekir. Tedavinin yanı sıra kendi kendinize uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler de mevcuttur. EOS değerlerinin ideal düzeye dönmesi için dikkat edebileceğiniz noktalardan bir tanesi beslenmedir. Kahve, alkol ve asitli içecekleri tüketmemeniz oldukça önemlidir. Stres, çok sayıda rahatsızlıkta olduğu gibi EOS seviyesini de etkiler. Bu nedenle mümkün olduğu kadar stresten uzak kalmaya çaba gösterin. Aynı zamanda değerlerin normale dönmesinde düzenli olarak güneşe çıkarak D vitamini almak da oldukça faydalıdır.

Hayatın en özel dönemlerinden olan hamilelik, doğum, bebek gelişimi süreçleri ile alakalı merak ettiğiniz soruların yanıtlarını annelerin vazgeçilmez rehberi Cicicocuk.com’u ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

 

 

Aslı Altınok Erdal
Aslı Altınok Erdalhttps://kadikoyanneleri.com
1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı. 2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Slav Bölgesine, Avrupa’dan Körfez Bölgesine 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti. Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte, ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri'ni kurdu. 1 Haziran 2014‘ten bu yana sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşan ve 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilen Kadıköy Anneleri'nde, onlarca annenin katkıda bulunduğu yazılarına yer vermekte. Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık, Kadıköy Anneleri, sosyal ve aile hayatı dörtgeninde var olma telaşını sürdüyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar