Muzlu Pankek

0
158
Muzlu Pankek
Muzlu Pankek

Selamlar! Yalnızca iki malzemeden yapılan bu pankek, yumurta yemeyen bebelerin anneleri için hayat kurtarıcı olabilir. Bebek Dostu Tarifler‘in en çok okunan ve deneneni, işte karşınızda: Muzlu Pankek.

1 Yaş Altı Bebekler için Muzlu Pankek

ka-050215-2
Muzlu Pankek Aşama 1

Pinterest’in türlü köşelerinde, sadece bebekler için değil, aynı zamanda bizler için de “çok sağlıklı” bir pankek tarifi dolaşıyor. Vejetaryenler, veganlar aman pek bir methediyor. Beni bilen bilir, kendi blogumda “yaramaz” yemeklerin sağlıklı versiyonlarını paylaştığım bir Sağlıklı Alternatifler bölümüm var, bu tarife de uzun zamandır göz koymuş, yapmayı bekliyordum.

Üstelik yalnızca 2 malzeme gerektiriyor, muz ve yumurta! 1 yaşından küçük bir bebeğe yumurta yedirmenin türlü yollarını ararken karşıma çıkan bu pankek, kızım Leyla’nın hem elleriyle yiyebileceği kadar katı, hem de dişsiz ağzıyla çiğneyebileceği kadar yumuşak.

Malzemeler:

  • 1 olgun muz
  • 2 yumurta
  • 1 pinçik tuz (isteğe bağlı)
  • 1 pinçik tarçın da ilave edilebilir (isteğe bağlı)

Bu tariften 6 adet mini pankek çıkacaktır.

Ben yarım muz ve 1 yumurtayla yaptım. Yetmedi, Leyla henüz 10,5 aylık olduğu için yumurtanın da sadece sarısını kullandım. Siz de kendi arzu ve ihtiyaçlarınıza göre tarifi esnetebilirsiniz.

Çatalla iyice ezdiğimiz muzu yumurta sarısıyla iyice karıştırıyoruz.

ka-050215-4
Muzlu Pankek Aşama 2

Minik bir tavaya bir çorba kaşığı karışımı koyuyor, orta ateşte  2-3 dakika pişirip çeviriyoruz.

ka-050215-3
Muzlu Pankek Aşama 3

Çevirirken şekli bozulacak diye düşünmeyin, zaten o kadar ufak ki çevirdiğinizde hemen şekli yerine geliyor.

Diğer yüzünü de 2-3 dakika kadar pişirdikten sonra tabağa alıyor, bebeğimize afiyetle yediriyoruz.

ka-050215-5
Muzlu Pankek Yemeye Hazır

Sevgiler,
Deniz Gözler Özenç

“Beni daha yakından tanımak için şuraya tıklayabilir, Seyahat ve şehir hayatı hakkındaki yazılarıma budaviva.com’dan, müzikli maceralarıma haydemusic.com’dan ulaşabilirsiniz.”


Daha fazla bebek/çocuk dostu tarif için Bebek Dostu Tarifler bölümümüzü ziyaret edebilir, sizin paylaşacak güzel bir tarifiniz varsa, yazılarınızı bilgi@kadikoyanneleri.com’a gönderebilirsiniz.

  • Kadıköy Anneleri’ne abone olarak, tüm yazılarımızı yayınlandığı an bildirim şeklinde alabilir ve böylece anında haberdar olabilirsiniz. Bunun için, web sitemize girdiğinizde karşınıza çıkan ufak bildirim onayı penceresinde yer alan “İzin Ver” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.

Önceki yazıUzak Ne Kadar Uzak?
Sonraki yazıTürkiye’nin İlk ve Tek Aylık Çocuk Mizah Dergisi: “Süper Penguen”de Bir Kadıköy Babası