Mayasız Peynirli Poğaça

Sevgili “mutfaksever” Kadıköy Anneleri;

Alerjik bir çocuk olmasından ötürü en güvenilir pastahane ürünlerini bile alamıyoruz. Bu durumda çözümü canımızın istediği her pastahane ürününü evde kendimiz ve Güliz’in beslenmesine uygun şekilde yapmaya başladık. İşte o tariflerden biri; Mayasız Peynirli Poğaça!

[divider]

Malzemelerimiz:

  • 2 yumurta
  • 175 gram tereyağı
  • 1 Türk kahvesi fincanı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • Aldığı kadar un
  • İç harcı için; peynir ve maydanoz.

Yapılışı:

Tüm malzemeleri bir kaba alıp iyice yoğuruyoruz. Üzerini örtüp 15 dakika dinlendiriyoruz. Ardından istediğimiz büyüklükte koparıp şekil verip içine peynirli maydanozlu karışımdan koyup kapatıyoruz. Burada unutmamamız gereken iki yumurtadan birinin sarısını üzerine sürmek için ayırmalıyız. Tere yağını oda sıcaklığında iken kullanmamız ve unu eleyerek azar azar eklememiz.

NOT 1: 1 yaş altı bebeklere bu tarifi uygularken yumurta akını ve karbonatı eklemiyoruz.

NOT 2: Ben hamurun kıvamını 4 su bardağı un ile verdim. İstediğiniz yumuşaklığa göre bir bardak daha ekleyebilirsiniz.

Afiyetle yiyin.

Sevgilerimizle,

[author title=”Zehra Dörter” image=”https://kadikoyanneleri.com/wp-content/uploads/2017/08/gulizce_yemekler-7.jpg”]Güliz Zehra’nın annesi. 2006 yılında Kocaeli Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünden mezun oldu. 3 yıl kurumsal şirketlerde çalıştıktan sonra danışmanlık tarafına geçti ve 2010 yılından sonra sadece enerji sektörüne hizmet vermeye devam etti. Enerji sektöründe uzmanlaştı. Güliz’in doğumundan sonra Zehra JOIMOVE™ topluluğu ile tanıştı JOIMOVE™ Uluslararası Eğitmeni oldu. Kişisel bloğunda da insan kaynakları tecrübelerini, annelik tecrübelerini ve tavsiyelerini paylaşıyor. Yarı zamanlı İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve tam zamanlı annelik sanatını icra ediyor.[/author]

Aslı Altınok Erdal
Aslı Altınok Erdalhttps://kadikoyanneleri.com
1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı.2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Slav Bölgesine, Avrupa’dan Körfez Bölgesine 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti.Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte, ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri'ni kurdu. 1 Haziran 2014‘ten bu yana sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşan ve 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilen Kadıköy Anneleri'nde, onlarca annenin katkıda bulunduğu yazılarına yer vermekte.Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık, Kadıköy Anneleri, sosyal ve aile hayatı dörtgeninde var olma telaşını sürdüyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar