Anneler Günü’nde #KadıköyAnneleriHediyem Var: Sosyal Sorumluluk

Belki bir kısmınız hala oturmuş kara kara düşünüyorsunuz “Ne alsam, ne alsam” diye. En büyük dert de farklı hediyeler bulma çabası elbette. Sivil toplum örgütleri, yaklaşan “Anneler Günü” ile birlikte hediye alma heyecanı saranlara, annelerinin gönüllerini kazanmanın yanı sıra yardıma muhtaç insanları sevindirme, doğayı koruma gibi olanaklar sunuyor. Böylece annelerimize alacağımız hediye, başkaları için ”umut” da olabiliyor. Lütfen bu “Anneler Günü” nde siz de annenize hediye alırken seçeceğiniz hediyenin başkalarının hayatında bir fark yaratabilme ihtimalini göz önünde bulundurun…

Endişeye mahal yok! Sosyal sorumluluk içerikli bağışlarda bulunmak her zaman sıkıcı hediye seçenekleri arasında sıkışıp kalmak anlamına da gelmiyor üstelik.  Kadıköy Anneleri gururla sunar; işte bağış yapabileceğiniz kurumlar ve Anneler Günü’nde #KadıköyAnneleriHediyem Var: Sosyal Sorumluluk listemiz. Daha geniş bir yelpaze için “Alternatif Yeni Yıl Hediyeleri: Sosyal Sorumluluk” Vol.1 ve Vol.2 yazılarımıza da bir göz atabilirsiniz.

Bir canı korumanın ne demek olduğunu en iyi bilen anneleriniz için WWF/ Doğal Hayatı Koruma Vakfı aracılığı ile nesli tükenmekte olan bir hayvan evlat edinin:

Yürüttüğü Evlat Edinme Kampanyasına katılanlar, hem annelerine değişik bir “Anneler Günü” hediyesi verebiliyor, hem de nesli tehlike altında olan bir türün korunmasına katkı sağlıyor. 20, 35 ve 75 TL’lik bağış karşılığında denizlerin yaramaz çocukları yunuslar, denizlerin en yaşlı gezgini deniz kaplumbağası, sazlıklardaki büyük kulaklı saz kedisi ve denizin kayalık diplerini mesken edinmiş utangaç orfoz gibi hayvanların neslinin devamına katkı sağlayanlara isme düzenlenmiş ”evlat edinme sertifikası” gönderiyor. Bağışlara istinaden 20 TL için isme özel hazırlanmış e-sertifika, 35 TL için basılı sertifika, 75 liralık bağış için ise basılı sertifikayla birlikte seçilen türe özel peluş hayvan gönderiliyor.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) “Anneler Günü” özel kartları ile gençlere parlak bir gelecek armağan ederek bir annenin daha hayalini gerçekleştirin:

ka-08052015-2Bu Anneler Günü’nde TEV’e bağış yaparak annenizi mutlu edebilir ve bir öğrencinin geleceğe umutla bakmasını sağlayabilirsiniz. Türk Eğitim Vakfı’nın gençlere verdiği eğitim desteğine TEV “Anneler Günü” özel kartları ile ortak olabilirsiniz. Unutmayın, anneler için en güzel hediye, eğitimlerinde büyük rol oynadıkları çocukların parlak geleceğidir.

 

Green Peace aracılığıyla, yaşam kaynağımız olan sularımızı “Anneniz” için arındırmak istediğinizi gösteren bir e-sertifika hediye edin:

zeytinGeleceğe ve gezegene yaptığın iyiliği sevdiklerine adamaktan daha güzel hediye mi olur? Demiş Green Peace Türkiye. Üstelik hediyemiz sayesinde her sene yaklaşık 300-400 milyon tonluk ağır metal, çözelti, zehirli atık ve diğer atıkları sularımıza bırakan moda endüstrisini zehirli kimyasallardan arındırabileceğiz… Annemize en anlamlı hediyeyi arıyorsak, uzaklarda aramamıza gerek yok. Greenpeace’e vereceğiniz tek seferlik 15 TL destekle; yaşam kaynağımız olan sularımızı onun için arındırmak istediğini gösteren bir e-sertifika hediye edebilirsiniz. Burada bir sertifika örneği var, diğer çeşitlere buradan bakabilirsiniz.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) aracılığıyla dünya ve sizi dünyaya hediye eden anneniz için 7 ağaç dikin:

anneler_gunu_banner_2015ÇEKÜL “Anneler Günü”ne özel sertifikaları ile sizi dünyaya hediye eden annelerinize, 7 Ağaç Ormanları’nda büyüyecek fidanlar hediye etme olanağı sunuyor.Herkese 7 Ağaç kampanyası ile anneniz adına 7 ve katları şeklinde fidan bağışı yapabilirsiniz.

 

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) dükkandan alışveriş yaparak hayat kurtarın:

slider_anneler_gunu2Lösemili yoksul çocukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan LÖSEV, interneti en verimli kullanan sivil toplum kuruluşlarından.  LSV Dükkan’da “Anneler Günü” için de özel bir kategori mecvut. Lösemili çocukların annelerinin yaptığı el işi ürünlerden (özellikle örme oyuncaklar çok çok güzel) ünlü sanatçıların tasarladığı LÖSEV bebeklerine kadar geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Örgül şal, harfli magnetler, LÖSEV bebekleri, LÖSEV yastıkları, keçe yaka iğnesi, mutluluk sertifikası, yaşam sertifikası gibi farklı alternatifleri var.

Size hayat veren annenize, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) aracılığıyla hayat veren bir hediye alın:

ka-08042015-1Anneler Günü’ne özel olarak Anneniz adına yapacağınız fidan bağışıyla hayatı geleceğe taşıyabilirsiniz. Bağışlarınızı buradan yapabilirsiniz.

Bunlar bağış yapabileceğiniz kuruluşlardan sadece bir kısmı. Sizler de bu listeye ekleme yapmak isterseniz ya da hali hazırda hediyenizi seçtiyseniz, “Benim #KadıköyAnneleriHediyem” hashtagi ile sosyal medya hesaplarınızdan gönderinizi yapın, örnek olmak için paylaşalım. Bu dünyadaki en güvenli sığınağımız olan değerli annelerimizin “Anneler Günü” kutlu olsun, tabi bizlerin de!

BONUS: Son olarak KİPA’nın bu özel gün için hazırladığı eğlenceli ve duygusal videoya göz atalım. Siz olsanız ne yapardınız?

[author title=”Aslı Altınok Erdal” image=”https://eaf195.p3cdn1.secureserver.net/wp-content/uploads/2016/05/ka_asli_foto.jpg”]1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı(Nam-ı diğer “Muhtar Anne”), 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupagete İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı. 2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektöründe 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti. Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri’ni kurdu. Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık sektöründe pazarlama işi, Kadıköy Anneleri, İFSAK bünyesindeki 4 Mevsim Büyükada, Şiirden Fotoğrafa İstanbul, Yansıyan Kadınlar belgesel fotoğrafçılık projeleri ve aile hayatı dörtgeninde hayatta kalma mücadelesi veriyor.[/author]

Aslı Altınok Erdal
Aslı Altınok Erdalhttps://kadikoyanneleri.com
1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı. 2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Slav Bölgesine, Avrupa’dan Körfez Bölgesine 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti. Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte, ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri'ni kurdu. 1 Haziran 2014‘ten bu yana sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşan ve 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilen Kadıköy Anneleri'nde, onlarca annenin katkıda bulunduğu yazılarına yer vermekte. Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık, Kadıköy Anneleri, sosyal ve aile hayatı dörtgeninde var olma telaşını sürdüyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar