Ana Sayfa / Eğitim / Ebeveynler Kekeme Çocuklarına Nasıl Yaklaşmalı?

Ebeveynler Kekeme Çocuklarına Nasıl Yaklaşmalı?

0 Paylaşımlar

01Sevgili Kadıköy Anneleri ve Babaları;

Kekelemeye başlayan bir çocuğunuz var ise, çocuğunuza düzgün konuşması için baskı yapmayın. Özellikle çocuğa rahatça kendini ifade edebileceği sosyal bir ortam oluşturmaya çalışın. Aile durumla başa çıkmakta zorlanıyorsa; oyun terapisi, konuşma terapisi ve aile terapisi  desteklerine başvurmak için uzmanlarla iletişime geçmelidir. 2-6 yaş arasında çocuklarda gözlemlenen geçici kekemelik döneminde aileler endişelenmemelidir. Çünkü bu dönemde, çocuğun dikkatini yanlış konuşmaları üzerinde yoğunlaştırır ve doğru konuşması için baskı yaparsanız kekemeliği kalıcı hale getirebilirsiniz.

Kekeleyen çocuğu dinleyen tüm insanlar özellikle anne baba ve öğretmen gibi otorite figürleri çocuğu dinleme esnasında sıkılmamalı, göz temasını kaçırmamalı ve ilgili olmalıdırlar. Çocuk konuşurken takıldığında tamamlamak, anne babayı o an rahatlatsa bile, aslında çocukta yetersizlik duygusunu pekiştirebilir. Çocuğu kekelediği için cezalandırmak, alay etmek, konuşmasını kesmek, tekrar kelimeyi söylemesini talep etmek, “derin bir nefes aldıktan sonra konuşmaya başla” demek, ya da ”önce düşün sonra konuşmaya başla” gibi cümleler kurmak  çocuğun problemini daha da arttıracaktır. Bu yüzden çocuğunuzu sıkılmadan, müdahale etmeden,  göz teması kurarak, dinleyerek yüreklendirmeniz onun kendine güvenini ve saygısını arttırması için gerekmektedir.

Çocuğunuzu sosyalleşmesi için teşvik edin, hangi ortamlarda ve durumlarda daha problemsiz konuştuğunu gözlemleyerek o ortamlarda zaman geçirmesini sağlayın, durumuyla alay eden aşağılayan akranları ya da kardeşleri varsa, onları sinirlenmeden, herkesin bazı kusurları olabileceği yönünde bilgilendirin. Kekemeliği gidermek adına yaptığınız bu çalışmalar sonuç vermez ise çocuk doktorunuza danıştıktan sonra konuşma terapisti ve bireysel eğitim uzmanından destek almak  faydalı  olacaktır.

Nilgün Saltaş

1980 yılında doğdu. 2005 yılında Haliç Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun oldu. 20014 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitimini tamamladı. 2005-2007 yıllarında stajlarını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikoz Bölümü ve GATA Askeri Tıp Akademisi  Psikiyatri  Bölümünde gerçekleştirdi. Sonrasında çalışmalarına Özel Beykoz Polikliniği, Özel Altınışık Rehabilitasyon Merkezi, Dervişoğlu Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi ve Cansın Preschool‘da devam etti.
0 Paylaşımlar
Zeki Çocuk Anaokulu

Bu yazımızı da inceleyin.

İndirim Çocuk Yogası Uzmanlaşma Programı

Kadıköy Anneleri çok şanslı! Gökçe Akyıldız ile Çocuk Yogası Uzmanlaşma Programı bize özel indirimle 1.500 TL+KDV yerine 1.350 …