Martin Eden

Sevgili kitapsever Kadıköy Anneleri;

Feride’nin 1 Yaş Doğum Günü, Ağustos 2015, Kadıköy

“İlk Kitaplığım” köşemiz ile hem Kadıköy Bebekleri & Çocukları’na birbirinden değerli çocuk edebiyatı önerilerinde bulunuyor, hem de her mevsim “Küçük Kitap Kurtları” buluşmaları düzenleyerek arayı sıcak tutuyoruz. Peki neden hep bebekler ve çocuklar? Bu oluşum asıl annelerin paylaşması için kuruldu. O halde daha önce “Kitap” köşesi için başlattığımız bölümün adını “Kitap Kafe” olarak güncelliyor ve size bu köşe üzerinden çok tatlı sürprizlerimizin olacağının müjdesini veriyoruz. Köşemizde ışık hızıyla kitap okuyan Elanur Us Sarı‘nın birbirinden eğlenceli kitap önerisi yazılarını okuyacağız. Sevgili Elanur ile yüz yüze ilk kez tatlı kızı Feride’nin 1 yaş doğum gününde tanıştık. Daha sonra pek çok etkinliğimize katılarak bizi yalnız bırakmadı. Hatta “Kadıköy Anneleri-Migros TV” kategorisi için kızı Feride, ve kedileriyle birlikte şahane videolar çektik. Eğer henüz izlemediyseniz, şu videoları izlemenizi şiddetle öneririz:Bebeğinizi Büyütürken Evcil Hayvanların Bakımı, Bebekler İçin Pratik Konserve Yapımı, Kefir Nasıl Mayalanır? Bölüm 12, Kefir Peyniri Nasıl Yapılır?, BLW Yöntemini Uygulamanın Püf Noktaları, BLW Yöntemi İle Ek Gıdaya Geçiş Süreci, Kırk Uçurması Yaptınız mı?, Çalışan Anne Mi Ev Hanımı Anne Mi? Aşı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?, İnek Sütü Mü Keçi Sütü Mü?, Anne-Babanın Görev Dağılımı Bölüm 12, Bebeğinizle Ne Gibi Oyunlar Oynuyorsunuz Bölüm 12, Bebeklerin Uyku Düzeni Bölüm 12, Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır Bölüm 12.

Şimdi de yazılarıyla tamamen aileden biri! Hem eğlenceli, hem kaliteli, hem destekçi, hem güler yüzlü Elanurcuğumuza bol şans ve tabi tüm kitapsever Kadıköy Anneleri’ne de şimdiden iyi okumalar! Bu kitapları iyi takip edin, sonra sizi sınava tabi tutacağız 🙂 İşte o zaman da neden “Kafe” ekini koyduğumuzu anlayacaksınız. Her 3 ayda bir (çocuksuz) gerçekleştireceğimiz “Anne Kitap Kurtları Buluşuyor” gecelerimizde, önerdiği kitaplardan birisini hep birlikte okuyup, yorumlayacağız. Buluşmalarımızı özellikle kitap-kafe mekanlarında yapmayı tercih ediyor olacağız. Bu gecelerle ilgili paydaşlık yapmak isteyenler bizimle iletişime geçebilirler: bilgi@kadikoyanneleri.com

[divider]

Merhaba okumaya zaman bulamadığını tahmin ettiğim sevgili anneler;
Ben de bulamıyordum, ta ki kızım iki yaşına geldiğinde – yani geçen yaz- tatilde kuzenimden okumak için kitabını ödünç isteyene kadar. Kitabı bir çırpıda okuyunca bir tane daha okumak istedim, sonra başka bir tane derken bir baktım akşamları televizyon kapanmış, ben her fırsat bulduğumda okuyorum. Benim gibi okumak isteyen ama çocuk bakmaktan kendisine zaman yaratamayan annelere beğendiğim kitapları paylaşarak ilham vermek ve sizin de önerilerinizi almak istiyorum bu sayfalarda. Biz okuyalım ki bizi gözlemleyerek davranış geliştiren çocuklarımız da okuma eğiliminde olsun. Annesi, babası okumayan bir çocuğun “Haydi yavrum oku.” diyerek okumayı seveceğini düşünmüyorum. Ben de kitap okuma sevdasını çok okuyan babamdan aldım. Çocukken her pazar sabahı babam ve kardeşimle Kadıköy’deki gazete satıcılarına gidip o hafta çıkacak çizgi roman kitabını büyük hevesle alırdık.
Çok sevdiğim Kadıköy’de eşim, kızım ve iki kedimizle beraber yaşıyorum. Kızımın ismi de ilk gençliğimden beri güçlü karakterine hayran olduğum Çalıkuşu’ndan Feride 🙂 Aslen peyzaj mimarı olmama rağmen, Kadıköy’deki eczanemizde babamla beraber çalışıyorum.

İlk kitap önerim, geçen haftalarda okuduğum, Jack London’ın başeseri sayılabilecek kitabı Martin Eden. Bir insanın var olmaya çalışırken yok olmasının yürek burkan hikayesi :/ Kitap hakkında söylemek istediklerim çok, hissettiklerim o kadar yoğun ki toparlayamıyorum, okuyanlar anlayacaktır beni 🙂 Biraz konusundan bahsedecek olursak;  Martin, zaman zaman denizlerde çalışan, sonra o para bitene kadar yatan vasıfsız işçi bir gençtir. Üst tabakadan bir kıza aşık olur ve aşkına ulaşmak için kendini geliştirmeye karar verir. Bunun için insanüstü bir azimle okumaya, bilgi sahibi olmaya ardından yazmaya, para kazanmak için çılgın gibi çalışmaya başlar. Artık uyumak onun için vakit kaybıdır, günde beş saat uykuyla yetinir. Sanırım Martin Eden azmin, dürüstlüğün timsali olsa gerek. Bilgi sahibi olmaya başladıkça gözünde büyüttüğü insanlar küçülür. İnsanların üne ve paraya verdiği önem yüzünden yaşadıkları çok etkileyicidir. Benim gibi bu zamana kadar okumayan varsa şiddetle tavsiyemdir.

[divider]

Kitaptan bir alıntı da yapalım:

“Hayat iyi değildi, nahoş, acı bir tat bırakıyordu ağzında. Onu korkutan da buydu. Yaşamı özlemeyen bir yaşam, bitmeye yüz tutmuş demekti.”

Hepinize kendinize ve okumaya ayıracak bol zaman dilerim 🙂 Siz de bu kitabı okuduysanız, yazının altına yorumlarınızı bekliyorum!

Kitap Adı: Martin Eden

Yazarı: Jack London

Yayın Evi: İthaki Yayınları

Sayfa Sayısı: 472
[author title=”Elanur Us Sarı” image=”https://kadikoyanneleri.com/wp-content/uploads/2017/08/ka-elanurussari.jpg”]Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu. Çok sevdiği Kadıköy’de eşi Onur, kızı Feride, iki kedisi Gece ve Eva ile birlikte yaşar. Bir süredir artçı olsa da motosiklete binmeyi, fırsat yaratıp gezmeyi, kitap okumayı, doğada olmayı, sanatla uğraşmayı sever. Kişisel instagram hesabı üzerinden ışık hızıyla okuduğu kitapların takibini yapabilirsiniz.[/author]
Not: “Kitap Kafe” buluşmalarımızda bize paydaşlık etmek isteyenler bilgi@kadikoyanneleri.com’dan bize ulaşabilirler.
Aslı Altınok Erdal
Aslı Altınok Erdalhttps://kadikoyanneleri.com
1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı. 2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Slav Bölgesine, Avrupa’dan Körfez Bölgesine 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti. Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte, ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri'ni kurdu. 1 Haziran 2014‘ten bu yana sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşan ve 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilen Kadıköy Anneleri'nde, onlarca annenin katkıda bulunduğu yazılarına yer vermekte. Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık, Kadıköy Anneleri, sosyal ve aile hayatı dörtgeninde var olma telaşını sürdüyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar