Saklı Lezzetler & Acı Çikolata & Lupita Ütü Yapmayı Seviyordu

Sevgili Kitap Sever Anneler,

Geldik bir yaz mevsiminin daha sonuna. Herkes evine döndüğüne göre Ekim ayında Kitap Kafe buluşması yapmaya ne dersiniz? Konu ile ilgili detayları yazının sonunda göreceksiniz…

[divider]

[foogallery id=”7691″]

[divider]

Size Meksikalı kadın yazar Laura Esquivel‘den ve onun üç harika kitabından bahsetmek istiyorum; Saklı Lezzetler, Acı Çikolata, Lupita Ütü Yapmayı Seviyordu.

Okuduğum kitabın yazarının his dünyası, karakteristik özellikleri, kendime yakın hissetmek benim için çok önemli. Genelde çok beğendiğim kitapları okuduktan sonra yaptığım araştırmalarda, kitabın beni neden o kadar iyi yakaladığını gizli kalmış detaylarda keşfetmem çok keyifli oluyor. Size de okuduğunuz kitapları daha fazla özümsemek adına yazarlarının hayatlarına gözatmanızı tavsiye ederim.

[divider]

[clickToTweet tweet=”Kitap Kafe yazısında yedinci buluşmamızın kitabını oyluyoruz.” quote=”Bu oylama yazısını kitap sever çevrenizle paylaşmayı unutmayın!” theme=”style3″]

[divider]

Saklı Lezzetler kitabını özellikle yemek yapmakla arası iyi olan ya da mutfakla arasını iyi yapmaya çalışan herkese öneriririm. Kitabın iç tasarımını çok beğendim. Bayan Esquivel yemeğin göze hitap etmesini öğütlediği gibi, kitap da önce gözünüze  hitap ediyor. Her sayfasında yazılanlara uyumlu müthiş çizimler var.

[divider]

Kitap Adı: Saklı Lezzetler

Yazarı: Laura Esquivel

Çevirmen: Olcay Öztunalı

Yayın Evi: Can Hayınları

Sayfa Sayısı: 160

[divider]

Saklı Lezzetlerde okuduğuma göre Acı Çikolata da, bu kitap da aşkla yazılmış. Aşkla yapılan her şey güzel olur değil mi?Saklı Lezzetlerde geçmişimize ve atalarımıza bağlılığın önemi yemek kokularının arasına serpiştirilen temalardan…

[divider]

Kitap Adı: Acı Çikolata

Yazarı: Laura Esquivel

Çevirmen: Havva Mutlu

Yayın Evi: Can Hayınları

Sayfa Sayısı: 271

[divider]

En en sevdiğim kitaplardan olan, geçen senelerde okuduğum Acı Çikolata’dan da biraz bahsedeyim. İlk sayfalardan büyülü gerçekçilik ile yazılan ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ı anımsatmıştı ama bu gözünüzü korkutmasın, okuması çok daha kolay. Sihirli ve doğaüstü olaylar gerçeklerle uyumlu bir biçimde kaleme alınmış. Bu kadar mistik öğeye rağmen sanki o evin içindeymişsinizcesine, gerçekmiş gibi hissediyorsunuz. Filmini de kitaptan uyarlanan filmler kategorisinde başarılı buldum.

Bir de Lupita Ütü Yapmayı Seviyordu kitabı var. İki kitabı da okuyacaklara önce bunu sonra Acı Çikolata’yı okumalarını öneririm. Bu kitapta da yazarın esprili dili polisiye roman okuduğunuzu unutturuyor. Klasik kadın kahramanların aksine Lupita canı sıkıldıkça ütü yapan, kısa boylu, şişman, içki içmeyi ve çıngar çıkartmayı seven, buhranlı bir tip. Yani kısaca tam sevilecek bir tip ?

[divider]

Kitap Adı: Lupita Ütü Yapmayı Seviyordu

Yazarı: Laura Esquivel

Çevirmen: İnci Kut

Yayın Evi: Can Hayınları

Sayfa Sayısı: 192

[divider]

Bu kadar bahsettikten sonra okuyup okumama kararı sizin. Okuyanlara keyifli okumalar olsun.

Şimdi gelelim ekim buluşması için kitabımızı seçmeye. Aday kitaplar:

1. Tavşan Yılı – Arto Paasilinna // 144 sayfa

2. Ölümcül Yumurtalar – Mihail Bulgakov // 136 sayfa

3. Sidarta – Hermann Hesse // 152 sayfa

4. Selvi Boylum Al Yazmalım – Cengiz Aytmatov // 114 sayfa

Okunmasını istediğiniz kitabın ismini bu yazının altına yorum olarak yazmanız yeterli. 14 Ekim Pazat saat 23.00’a kadar oylama yapılacak. En çok oy alan kitap yedinci buluşmamızın kitabı olacak.

Hepimize keyifli okumalar olsun…

[divider]

[author title=”Elanur Us Sarı” image=”https://secureservercdn.net/50.62.89.49/eaf.195.myftpupload.com/wp-content/uploads/2017/08/ka-elanurussari.jpg”]Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu. Çok sevdiği Kadıköy’de eşi Onur, kızı Feride, iki kedisi Gece ve Eva ile birlikte yaşar. Bir süredir artçı olsa da motosiklete binmeyi, fırsat yaratıp gezmeyi, kitap okumayı, doğada olmayı, sanatla uğraşmayı sever. Kişisel instagram hesabı üzerinden ışık hızıyla okuduğu kitapların takibini yapabilirsiniz.[/author]

Not:“Kitap Kafe” köşemiz ve gece buluşmalarımızda bize paydaşlık etmek isteyenler bilgi@kadikoyanneleri.com’dan bize ulaşabilirler.

[divider]
  • Kadıköy Anneleri’ne abone olarak, tüm yazılarımızı yayınlandığı an bildirim şeklinde alabilir ve böylece anında haberdar olabilirsiniz. Bunun için, web sitemize girdiğinizde karşınıza çıkan ufak bildirim onayı penceresinde yer alan “İzin Ver” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.
Aslı Altınok Erdal
Aslı Altınok Erdalhttps://kadikoyanneleri.com
1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı. 2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Slav Bölgesine, Avrupa’dan Körfez Bölgesine 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti. Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte, ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri'ni kurdu. 1 Haziran 2014‘ten bu yana sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşan ve 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilen Kadıköy Anneleri'nde, onlarca annenin katkıda bulunduğu yazılarına yer vermekte. Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık, Kadıköy Anneleri, sosyal ve aile hayatı dörtgeninde var olma telaşını sürdüyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar