Ana Sayfa / Kitap Kafe / Jane Eyre

Jane Eyre

14 Paylaşımlar

Merhaba kitapsever anneler,

Bu yazıdaki kitabımız Dünya klasiklerinden Jane Eyre…

Ben Jane Eyre ‘ı çok sevdim ve size bu kitaptan bahsetmek istedim. Nasıl ki Çalıkuşu’nu çok sevip kızımın adını Feride koyduysam, İngiliz olsaydım da Jane koyardım sanırım 🙂 İkisi de beni çok etkiledi.  Karakterleri hayli güçlü, zorluklar karşısında yılmayan, mantığını aşkının önüne koyabilen, savaşçı tipler…  Ama Jane ‘in hayatı çok daha fazla zor, özellikle çocukluk yıllarında… Bu iki roman arasındaki benzerlikler acaba Reşat Nuri Güntekin, Jane Eyre’dan etkilenmiş mi diye düşündürttü. Etkilendiyse de iyi ki etkilenmiş 🙂

Kitabın ilk sayfaları çok acıklıydı. Bütün kitabı elimden hiç düşüremeden, merakla ve çok akıcı bir şekilde okudum. Yine bahsetmeden geçemeyeceğim, 200’den fazla yıl  önce yaşamış ve eğitim almamış Bronte Kardeşler’e olan hayranlığım çok büyük. Bu romanı Emily Bronte’nin yazdığı Uğultulu Tepeler’den daha çok sevdim.  Charlotte Bronte ‘nin bu romanını gerçek hayatından esinlenerek yazdığı söylenmekte. Evli olan hocasına aşık olması, kardeşlerinin verem yüzünden olan ölümünü, arkadaşı Helen’in ölümüyle anlatması gibi… Velhasıl ben çoook çok beğendim ve etkilendim. Sizlere de şiddetle tavsiyemdir.
Kitap Adı: Jane Eyre
Yazarı: Charlotte Bronte
Yayın Evi: Bilge Yayıncılık Ve E Yayınları
Çeviren: Nihal Yeğinobalı
Sayfa Sayısı: 656

Elanur Us Sarı

Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu. Çok sevdiği Kadıköy’de eşi Onur, kızı Feride, iki kedisi Gece ve Eva ile birlikte yaşar. Bir süredir artçı olsa da motosiklete binmeyi, fırsat yaratıp gezmeyi, kitap okumayı, doğada olmayı, sanatla uğraşmayı sever. Kişisel instagram hesabı üzerinden ışık hızıyla okuduğu kitapların takibini yapabilirsiniz.

Not:“Kitap Kafe” köşemiz ve gece buluşmalarımızda bize paydaşlık etmek isteyenler bilgi@kadikoyanneleri.com’dan bize ulaşabilirler.

  • Kadıköy Anneleri’ne abone olarak, tüm yazılarımızı yayınlandığı an bildirim şeklinde alabilir ve böylece anında haberdar olabilirsiniz. Bunun için, web sitemize girdiğinizde karşınıza çıkan ufak bildirim onayı penceresinde yer alan “İzin Ver” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.
14 Paylaşımlar
Zeki Çocuk Anaokulu

Bu yazımızı da inceleyin.

9. Kitap Kafe Buluşması

Sevgili Kitap Sever Kadınlar, Kitap Kafe köşesine uzun zamandır katılamayan ancak 8. buluşmaya gelerek bizi …