Bulut Kuş

Sevgili Kadıköy Anneleri merhaba,

Anneler Günü yaklaşıyor. Özel olarak atfedilen bugünün aslında biz anneler için pek bir ehemmiyeti olmadığını biliyorum. Çünkü biz, her gün anneliğin zorluğunu ama bir o kadar da muhteşem duygusunu yaşıyoruz. Hepimiz hiç uyumadan işe gitmenin ne demek olduğunu, günlerce yıkanamamayı, hatta tuvalete bile gidememenin ne demek olduğunu biliyoruz. Çoğumuzun saçları döküldü ya da beyazladı. Bedenimiz değişti. Kilolar aldık veremedik. Kitap okumak şöyle dursun gazete bile okuyamaz olduk. Kadın olarak var oluşumuzdan vazgeçmeden anne olmayı öğrendik. Yorulduk ama değdi değil mi? Bu köşede anneler günü için “Küçük Kanguru, “Memo ve Ay” ve “Akıllı Tilki’nin Masalı” adlı üç kitabı tanıtmıştım. Demek ki birlikte dördüncü anneler günümüzü kutluyoruz! Bu yıl sizlere yer vermeyi düşündüm ve köşemizin sıkı takipçisi dört güzel anneyi İlk Kitaplığı’ma konuk ettim. İşte ilk annemiz; Esin İrlan. Kendisiyle iki sene önce Yazar Sevim Ak’ın Ev Kütüphanesinde Tilki Toni kitaplarım için etkinlik yaptığımda tanışmıştım. İşte o günden sonra hem köşemizin hem de buluşmalarımızın her daim katılımcısı oldu. Bu güzel yüzlü, ışıl ışıl gözlü, altın kalpli, aydınlık anneyi tanımaktan duyduğum mutluluğu sizinle paylaşarak sözü ona bırakıyorum. Keyifli okumalar dilerim.

[divider]

Sevgili Kadıköy Anneleri merhaba,

Ben, Esin İrlan. Asıl mesleğim halkla ilişkiler alanındaydı. Kurumsal hayatta birkaç yıl çalıştıktan sonra takı tasarımında uzun soluklu bir yolculuğa başladım. On üç yıldır eşimle birlikte işlettiğimiz İrlan Takı’nın tasarımcısı ve eğitmeniyim. On sekiz yıl mutlu bir evlilikle, anne olma planlarım olmadan, tasarımcı kimliğimle var oldum. Ancak beş buçuk yıl önce anne olduğumda, asıl yolculuğumun kızıma olduğunu anladım. Bu yolculukta sevgili Hafize Güner’le tanışmam, bana değerli bir dost ve Kadıköy Anneleri’nin bir parçası olma şansını kazandırdı. Annelik yolculuğumda kitaplar her zaman vazgeçilmez yol arkadaşlarım oldu. Pamuk kızıma hissettiklerim ve ona olan şükran duygum anlatılamaz belki ama kızım sayesinde kendimi çocuk edebiyatı içinde bulmam ayrı bir şükür sebebi. Anneler günü sebebiyle konuk olduğum bu köşede “40 yılda bir anne oldum, biraz kendimden ve annelik yolculuğumdan bahsedeyim” dedim ancak sözü daha fazla uzatmadan İlk Kitaplığımda” bana da yer verdiği için Sevgili Hafize’ye teşekkürlerimi göndererek tanıtmak istediğim kitaba geçiyorum.

[divider]

[foogallery id=”7364″]

[divider]

Çocuklar için kitaplar yazan ve editör olarak çalışan, bol ödüllü yazar Baı Bıng’in yazdığı; tasarımcı, illüstratör ve sanat öğretmeni Yu Rong’ un resimlediği, Günışığı Kitaplığı tarafından yayınlanan “Bulut Kuş” çok özel bir koleksiyon kitap niteliğinde. Kitap, şarkılarıyla gökleri boyayan bir papağanın düşlerini kaybettiğinde yaşadığı mutsuzluğu ve düşlerine giden yolu bulma öyküsü anlatıyor. Bir bulut gibi özgür olmak isteyen papağan, “benim düşüm kafesin dışında! Bu kafes, beni ormanlarımdan ve bulutlarımdan ayırıyor” diyor. Kitabın özgürlük hissine yaptığı vurgu çok etkileyici. Benim bu kitabı tanıtmak isteme sebeplerimden biri de anneler gününde “çocuklarınız özgür bırakın, kendi yollarını bulsunlar” mesajı vermek istememdir. Kitabın hikâyesi kadar resimleri de çok etkileyici. Geleneksel Çin kağıt kesme tekniğiyle resimlendirilmiş “Bulut Kuş”; 2013 Çin Şanghay Uluslararası Kitap Fuarı Uluslararası Özgün Kitap Büyük Jüri Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödüle değer görülmüş. 4 yaş üstü tavsiye edilen bu kitap, bence alt metniyle her yaştan okurun kalbinde yer edecek türden. Benim bu kitapla buluşmam çok değerli ve ödüllü bir yazar olan Leyla Ruhan Okyay sayesinde oldu. Çok sevdiğim dostum Leyla Hanım; kızım Duru ve benim kitaplara olan ilgimizi bildiğinden, bana bu kitabı anlatıp mutlaka kitaplığımızda bulunmasını önermişti. Burada ona bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Son olarak Kadıköy Anneleri ve tüm annelerin, anneler günü kutlu olsun. Çocuklarımızı sanatla-kitaplarla büyütelim ve kaç kere anne olursak olalım 40 yılda bir anne oluyoruz, anneliğin keyfini çıkaralım.

[divider]

[clickToTweet tweet=”Esin İrlan’ın Bulut Kuş Çocuk Kitabı Yorumunu Okudunuz Mu?” quote=”Anneler günü özel konuk yazarlarımızı çevrenizle paylaşmayı unutmayın!” theme=”style3″]

[divider]

Sevgiyle,

Esin İrlan

@40yildabiranneolmak

[divider]
  • Kadıköy Anneleri’ne abone olarak, tüm yazılarımızı yayınlandığı an bildirim şeklinde alabilir ve böylece anında haberdar olabilirsiniz. Bunun için, web sitemize girdiğinizde karşınıza çıkan ufak bildirim onayı penceresinde yer alan “İzin Ver” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.
Hafize Çınar Güner
Hafize Çınar Günerhttps://kadikoyanneleri.com/category/ilk-kitapligim/
1976 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında yüksek lisansını ise Yaratıcı Drama alanında tamamladı. “İlköğretimde Yaratıcı Drama” ve “Eğitim İçin Tiyatro” kitapları yayımlandı. Oluşturduğu sanat ve oyun yoluyla öğrenme tasarımları pek çok konferans ve kongre programında yer aldı. Sekiz yıl önce yayımlanan ilk göz ağrısı “İyi ki Varsın Tilki Toni” adlı serisinin ardından ise şu ana kadar farklı yayınevlerinden yayınlanmış ve yayına hazırlan yirmi çocuk kitabı bulunuyor. Yirmi yılı aşkın bir süredir çocuklarla çalışıyor ve 2005 yılından bu yana Terakki Vakfı Okulları'nda yaratıcı drama ve tiyatro öğretmenliği yapıyor. Bir web sitesindeki “İlk Kitaplığım” adlı köşesinde resimli kitaplar hakkında yazılar yazıyor ve mevsimde bir defa olmak üzere Küçük Kitap Kurtları Buluşmaları düzenliyor. Yürüttüğü “Masal Yoga” atölyeleriyle kitabevleri, okullar, fuarlar, kütüphaneler ve parklarda pek çok çocuğu masallarla buluşturuyor. Okuma kültürünün yaygınlaşması adına çeşitli sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyor ve yürütüyor. Kadıköy Belediyesi Moda Gönüllü Evi'nde mahalle eliyle açılan Moda Çocuk Kitaplığı'nın koordinatörlüğünü yapıyor. Cumhuriyet Kitap Eki’nin “Taş-Kâğıt-Makas” isimli çocuk ve gençlik edebiyatı sayfasının ardından şimdi ise Sanat Kritik’te çocuk kitaplarını yorumluyor. Eşi, oğlu ve kedileriyle birlikte Moda’da yaşıyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar