Ana Sayfa İlk Kitaplığım İlk Kitaplığım Tatile Giriyor

İlk Kitaplığım Tatile Giriyor

Sevgili Kadıköy Anneleri merhaba,

İlk Kitaplığım köşesi olarak dolu dolu geçirdiğimiz bir sezonu daha geride bırakıyoruz.  Beş yıldır bu köşede yazar, sanat eğitimci ve bir anne olarak oğlum İda’ya okuduğum kitapları tanıttım. Bugüne kadar tam elli beş kitabı ele aldığım yazılar yayımladık. Mevsimde bir defa olmak üzere butik kitabevlerinde, kütüphanede, pazarda ve daha pek çok farklı mekânda on altı küçük küçük kitap kurtları buluşması gerçekleştirdik. Bu buluşmalarda yazarlar ve çizerle bir araya geldik. Yazarlar, çizerler, yayıncılar, çevirmenler, kütüphaneciler, masal anlatıcıları, kitabevi sahipleriyle röportajlar yayımladık. Bu sezon yaptığımız röportajla birlikte bu köşede on iki özel ismi ağırladık. Her birinde ikisi yerli ikisi çeviri seri kitapları anlattığımız üç farklı “seri kitaplar dosyası” yaptık. Bebeklere özel yazılar ve kitap tanıtımlarına yer verdik. Sayısını tutamayacağım kadar çok sayıda – çoğu da yazarından imzalı-  kitap hediye ettik. Tüm bunları yaparken tek amacım nitelikli çocuk kitaplarını ve yaratıcılarını sizlerle buluşturmaktı. Şimdi bu beş yılın ardından dönüp arkaya baktığımda bu amaca fazlasıyla ulaştığımı görmek nasıl bir mutluluk anlatamam. Paydaşım olduğunuz için her birinize kalpten teşekkür ederim.

[divider]

[divider]

Oğlumla defalarca okuyup oynadığımız kitaplardan aklıma, kalbime düşenleri özenle seçerek anlattığım bu köşede yeni çıkan kitapları özellikle takip edip onları size tanıtmak için özel bir çabam hiç olmadı. Çünkü bir kitabı yazmak için önce onunla bir bağ kurmam gerekiyor. Nitelikli bir kitap çok katmanlıdır. Her okuduğunuzda yeni şeyler keşfedersiniz. Bir çocuğun tekrar tekrar o kitabı okumanız istemenizin altında yatan şey de biraz da budur. Geçtiğimiz Şubat ayında Cumhuriyet Kitap’ta çocuk ve gençlik sayfalarındaki görevimle beraber yeni çıkan kitapları daha yakından takip etme imkânı buldum. Üç haftada bir “Taş – Kâğıt – Makas” sayfasına yazı hazırlamak ve her hafta Kitapçı sayfası için kısa tanıtımlar yazmak durumunda olduğumdan yeni yayınları takip etmem ve hızlıca kaleme almam gerekiyor. Bu hız içinde beni ve oğlumu etkileyen şahane bir kitabı sizinle paylamak,  sezonu bir değişiklik yapıp taze çıkmış bir eserle kapatmak istiyorum. Hepinize bol sevinçli bir tatil dilerim.

Ada / Mark Janssen / Çeviren: Sinan Çakmak / Can Çocuk Yayınları / 2019 / 32 sayfa / + 5 yaş

[divider]

[clickToTweet tweet=”İlk Kitaplığım bu ay tatile giriyor. Son kitap yazısı ise -Ada-” quote=”Bu yazıyı çocuk kitabı sever arkadaşlarınızla da paylaşın!” themie=”style3″]

[divider]

25x 33 cm boyutlarıyla şefkat