Minik Bebek Keki

Bir süredir oğlum ağzına götürdüğüm hiçbir şeyi yemek istemiyor. Bizim ağzına lokma olarak verdiklerimizi bile geri çıkartıp diğer eli ile ağzına kendi sokmak istiyor, tabi bu sebeple bizde her yemek bir törenle ve bitişi de temizlikle oluyor. Önce üstümüzü başımızı silkeliyor, yere düşenleri fırça ile sonra minik elektrikli süpürge ile alıyor ve mama sandalyesinin kılıfını da silkelemek hatta bazen yıkamak zorunda kalıyoruz.

İşte bu nedenle ben de sürekli onu yemek esnasında oyalayacak, o yerken bir yandan benim beslememe itiraz etmemeyi öğreneceği bir şekle sokmaya çalışıyorum. Bu tarif de bugün oğlum için yaptığım kek-ekmek arası yine çok sevdiği bir tarif oldu. Ben de hemen paylaşıyorum.

Gerekli Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı tepeleme balkabağı püresi
 • 1 yemek kaşığı tepeleme tatlı patates rendesi ( Çiğ de haşlanmış da olabilir)
 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağ
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1/2 yemek kaşığı keçiboynuzu unu
 • Çavdar Unu ( Tüm karışım boza kıvamına gelecek kadar)

Yapılışı;

Tüm malzemeleri sırası önemli olmayacak şekilde çukur bir kaba koyun. Daha sonra kıvamını kontrol ede ede kademeli olarak un ilave edin. Ben 2 yemek kaşığı gibi un ilave ettim. Ama un miktarı değişebilir. Son kıvamımız boza kıvamı olmalı.

Daha sonra karışımımı minik muffin kalıplarına paylaştırdım.

180 derecede 10-15 dakika pişirdim.

ka-050315-2Minik muffin kabı kullanarak hem yemediği kocaman bir parçanın israf olmasının da önüne böylece geçmiş oldum hem de pişme süresi kısaldı.

Umarım sizin minikleriniz de sever…

Özlem YALÇIN

Sevgiyle Tarifler’i takip etmek isterseniz buyrun,

FACEBOOK TWITTER INSTAGRAM PINTEREST GOOGLE+

Eğer sizin de bebeğinizin severek yediği bir tarif varsa, bilgi@kadikoyanneleri.com adresine bilgilerini atabilirsiniz.

Aslı Altınok Erdal
Aslı Altınok Erdalhttps://kadikoyanneleri.com
1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı. 2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Slav Bölgesine, Avrupa’dan Körfez Bölgesine 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti. Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte, ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri'ni kurdu. 1 Haziran 2014‘ten bu yana sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşan ve 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilen Kadıköy Anneleri'nde, onlarca annenin katkıda bulunduğu yazılarına yer vermekte. Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık, Kadıköy Anneleri, sosyal ve aile hayatı dörtgeninde var olma telaşını sürdüyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar

2 YORUMLAR

 1. Bence bebeğiniz kendisi yemek istiyor, BLW yapın, siz de rahat edin, o da 😉

  • Merhaba, değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet şimdiler de lokma lokma önüne koyuyorum ve O da o şekilde kendi yiyiyor. Eskiye nazaran daha az döküp saçıyor. Hatta bugünlerde kaşık denemelerine bile başladık.

Yoruma kapalı.