Lokal Anne Gruplarının Yükselişi 2: 71 Aktif Anne Grubu

[dropcap]F[/dropcap]arkında mısınız? Bu aralar sosyal medyada lokal annelerin bir araya gelerek gruplar oluşturduğuna şahit oluyoruz demiştik “Lokal Grupların Yükselişi 1” yazımızda. Peki bu yükseliş nasıl başladı? Bu anneler ne oldu da bireysel hesaplar kurmak yerine toplanıp güçlerini birleştirme kararı aldılar? Kimdir bunlar? Ne yer, ne içerler? Hangi sosyal medya hesaplarında hangi şehirler ve ilçelerden anne grupları var? Size rehber oluşturması için tüm Türkiye’yi ve İstanbul’u kapsayan detaylı bir “Lokal Anne Grupları 2” dosyası hazırladık. Eğer atladığımız varsa, ya da siz yeni bir grup oluşturduysanız, listemizi genişletmek adına, yazının altına yorum bırakmanız yeterli!

“Mutlu anne, mutlu bebek” mottosundan hareketle 1 Haziran 2014′te yayın hayatına başlayan Kadıköy Anneleri’nin, özellikle ağızdan ağıza dolaşması, anneler arasında konuşulması, parklarda bahçelerde bilinirliği arttıkça, aslında ebeveynlerin bu tarz oluşumlara ne kadar ihtiyacı olduğunu anladık. Daha sonra hem İstanbul içi hem de Türkiye’nin diğer şehirlerinde yerel anneler bir araya gelip gruplar oluşturmaya başladılar. Bu anlamda öncü olduğumuzu düşünüyor, annelerin ihtiyacına hizmet edip, esinlenilmiş olmaktan da ayrıca keyif ve gurur duyuyoruz.

İşte portal, blog, facebook, twitter ve instagram üzerinden bulabileceğiniz lokal anne gruplarının alfabetik tam listesi. Sadece aktif olan grupların ve aktif olan hesaplarının(en azından en son Nisan 2017’de paylaşım yapılmış) ismi listelenmiştir. Zira sırf isim hakkına sahip olabilmek için gönderisiz açılan hesaplar da mevcut. Ne demişler?

Bir annenin nesi var, çok annenin grubu var, koca bir ilçenin/şehrin sinerjisi var. Siz de aşağıda gruplardan size uygun olanını seçin ve hemen sosyalleşmeye başlayın!

Not: Liste 1’den bu yana yeni açılan tam lokal anne grubu olmuş, girişimci arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz 🙂 Ve hatta onları 22 Ekim’de, bu Pazar günü gerçekleşecek 4. Geleneksel Kadıköy Anneleri Yaza Veda ve Tanışma Pikniği‘ne davet ediyoruz. Üzülerek bir önceki yazımızda yer alan çoğu hesabın da kapandığını görüyoruz. Umarız, ikinci listemizden üçüncü listemize kadar aktif kalan hesapların sayısı fazla olur. Çünkü çoğu sadece instagram hesabı ve aktif web sitesi olanların sayısı 3’ü geçmiyor.

İstanbul/İlçe Bazlı Lokal Anne Grupları “Lokal Grupların Yükselişi 1” yazımızdan ayakta kalanlar:

 • Kadıköy Anneleri: Kurucusu Aslı Altınok Erdal(Nam-ı Diğer Muhtar Anne). Portal, facebook, twitter, instagram, google+ ve youtube hesapları var. (Kendimize yine biraz torpil geçmiş olabiliriz :P).
 • Acıbadem Anneleri: Kurucusu Melike Yazaroğlu. facebook ve instagram hesapları var.
 • Ataşehir Anneleri: Kurucusu Selin Koçkar Ünaldı ancak kendisi artık İstanbul’da yaşamadığı için hesabı Dramatik Anne Tülin Yeşil Albayrak’a devretti. Buradan da yazılı olarak tebrikler ve bol şans! Blog, facebook ve instagram hesapları var
 • Başakşehir Anneleri: Kurucusu Merve Ön Özçelik. BlogFacebook ve instagram hesapları var.
 • Beylikdüzünün Anneleri: Kurucusu Gözde Yazıcı Yavuz. facebook ve instagram hesapları var.
 • Pendik Anneleri: Kurucusu “Fikirbaz Anne” Merve Doğan Gökdere ve “Derin Bir Umut” Emine Güler Çevik. Facebook ve instagram hesapları var.

İstanbul/İlçe Bazlı Lokal Anne Grupları(Yeni kurulanlar, aktif olan tam 24 yeni grup kurulmuş yazımızdan sonra!):

[divider]

[foogallery id=”6577″]

[divider]

Türkiye/Şehir Bazlı Lokal Anne Grupları “Lokal Grupların Yükselişi 1” yazımızdan ayakta kalanlar:

 • Adanalı Anneler: Kurucusu Meriç Türkan. instagram hesabı var.
 • Ankara Anneleri: Kurucusu Müşerref Piriştinalı Kökey. instagram hesabı var.
 • Başkent Anneleri: instagram hesabı var.
 • Bodrumun Anneleri: Kurucusu Elif Yıldırım. Blog, facebook ve instagram hesapları var.
 • Bursa Anneleri: Facebook ve instagram hesapları var.
 • Hatay Anneleri: Instagram hesabı var.
 • İzmir Anneleri: Kurucusu Sibel Türsen. facebook, instagram ve twitter hesaplarıyla Türkiye’nin en aktif(şehir bazlı) lokal anne grubu.
 • Konya Anneleri: Kurucusu Gülsüm Erik. facebook ve instagram hesapları var.

Türkiye/Şehir Bazlı Lokal Anne Grupları(Yeni kurulanlar, aktif olan tam 33 yeni grup kurulmuş yazımızdan sonra!):

Kadıköy Anneleri fikrinin ortaya çıkması, kuruluşu, lokal oluşumların yararı

Hamile yogası, Sine Bebe ve Anne Bebek yogasından karma, birbirlerinin tercihlerini kabul eden ve ön yargılı olmayan 11 anne bir whatsupp grubu oluşturduk ve halen bu grubu devam ettiriyoruz. Adı da Kadıköy Anneleri tabi ki 🙂 Bebeklerin ayları, annelerin de yaşları birbirine yakın. Sık sık bir araya gelip, paylaşımlarımız çeşitlendikçe “Neden diğer lokal annelere ilham vermiyoruz?” deyip Kadıköy Anneleri platformunu hayata geçirmeye karar verdik. Şimdiye kadarki değerli destekleri ve katkıları  için hepsine özel teşekkürler.

[divider]

[clickToTweet tweet=”Lokal Anne Gruplarının Yükselişi 2: 71 Aktif Anne Grubu ” quote=”Lokal Anne Grupları Listesini Sevdiklerinizle de Paylaşın!” theme=”style3″]

[divider]

İkamet ettiğimiz Kadıköy’de, bebeğiyle geçireceği kaliteli zamanı, kendi zevkinden de ödün vermeden değerlendiren zamane annelerinin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri, 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilirken, Bebek&Çocuk Dostu TariflerBebek&Çocuk Dostu Mekanlar, Küçük Kitap Kurtları İçin İlk KitaplığımUyku MüzikleriHamilelik Günlükleri, Girişimci Kadınlarla Röportaj, Kitap Kafe, Eğitim, Aktivite ve Annelik Günlükleri gibi kategorilerde 15 kadar katkıda bulunan anne ve babanın yazılarına ev sahipliği yapıyor.

Platformun en önemli amaçlarından birisi de düzenli ücretsiz buluşmalar, eğitimler ve aktiviteler organize ederek, lokal anneler için bebekleriyle birlikte sosyalleşme fırsatını yaratması. Bu aktivitelerde sizinle benzer tecrübeleri yaşayan annelerle bir araya gelirken aslında paylaşılan deneyimler herkes için pozitif, keyifli ve ilham verici bir süreç haline geliyor.

370 yazımızla, 125.000 farklı kullanıcıya, 500.000’in üzerinde sayfa görüntülenme rakamına ulaşmış bir site, Kadıköy başta özellikle Anadolu yakasında olmak üzere tamamen gerçek kişilerden oluşan 3.890 facebook, 1.035 twitter ve 7.760 instagram abonesiyle sosyal medyada aktif olarak yer alıp, günde ortalama 4.000 kişiye erişen bir platform olarak, bizi severek takip eden binlerce annenin varlığı, üzerimize de büyük bir sorumluluk yüklüyor.

Kısacası herkesin hamileliği, doğumu, lohusalığı, emzirme süreci ve en nihayetinde anneliği kendine. Kadıköy Anneleri ise sıcak, samimi, hepsi de biricik olan deneyimlerin paylaşıldığı, “en doğru”, “en iyi”, “en güzel” iddiası olmayan, kapıları yalnızca desteğe açık bir platform. Sizi de aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz!

Hem sanal hem de gerçekte paylaştıklarımızın çoğalıp örnek olması dileğiyle…

[author title=”Aslı Altınok Erdal” image=”https://kadikoyanneleri.com/wp-content/uploads/2016/05/ka_asli_foto.jpg”]1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı(Nam-ı diğer “Muhtar Anne”), 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupagete İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı. 2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektöründe 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti. Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri’ni kurdu. Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık sektöründe pazarlama işi, Kadıköy Anneleri, İFSAK bünyesindeki 4 Mevsim Büyükada, Şiirden Fotoğrafa İstanbul, Yansıyan Kadınlar belgesel fotoğrafçılık projeleri ve aile hayatı dörtgeninde hayatta kalma mücadelesi veriyor.[/author]

 

Aslı Altınok Erdal
Aslı Altınok Erdalhttps://kadikoyanneleri.com
1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı.2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Slav Bölgesine, Avrupa’dan Körfez Bölgesine 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti.Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte, ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri'ni kurdu. 1 Haziran 2014‘ten bu yana sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşan ve 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilen Kadıköy Anneleri'nde, onlarca annenin katkıda bulunduğu yazılarına yer vermekte.Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık, Kadıköy Anneleri, sosyal ve aile hayatı dörtgeninde var olma telaşını sürdüyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar