Hurmalı Meyve Pestili

Her hafta merakla beklenen “Bebek Dostu Tarifler” imize bir süredir ara vermiştik. Şimdi çok daha geniş bir yaş kitlesine ulaşabilmek için birbirinden lezzetli ve sağlıklı “Çocuk Dostu Tarifler” imizle karşınızdayız. Açılışı tabi ki Gıda Mühendisi, 10 yıl mesleğini icra ettikten sonra şimdi bambaşka bir sektörde yöneticilik yapan, bir yandan da bazı gıda firmalarına ISO kalite belgeleri ile ilgili danışmanlık vermeye devam eden, yemek yapmaya aşık ve aynı zamanda “Sevgiyle Tarifler” blogunun da sahibi olan sevgili anne Özlem Yalçın’ın şimdilerde 19 aylık olanoğlu Hüso için hazırladığı nefis tariflerinden biriyle yapıyoruz. Hurma severler hemen şimdi kaleye mum diksin! Anneleri de bir koşu mutfağa gidip bu tarifi denesin 🙂 Tüm çocuklarımıza şimdiden afiyet olsun!

[divider]

Aslında bir sürü tarife bakabilirdim bu denemeyi yaparken ama ben her zaman ki gibi çok fazla okumadan riske girerek bir şeyler ortaya çıkarmaya çalıştım. Yine çocukları da düşünerek ama büyüklerin de pek bir keyifle yiyeceği bir meyve pestili yaptım.

Gerekli Malzemeler;

– 10-15 adet iri boy hurma
– 400 gr. Çilek
– 8 adet kivi
– 1 su bardağı toz şeker
– 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı;

Hurmaları 1-2 saat önceden suya koyun. Kivileri soyup çilekleri ayıklayın.

Tüm Meyveleri iyice yıkayın.

ka-10092015-01

Rondoya Koyun.

Meyvelerin üzerine şeker ve balı ilave edin.

ka-10092015-02

Şeker ilavesi şart değildir, hurma ve bal miktarını artırarak ve kivi miktarını azaltarak damak tadınıza uygun bir tatta ayarlayabilirsiniz.

Rondonuzu çalıştırın ve tüm meyveler iyice karışana kadar parçalayın.

ka10092015-03

Tadına bakın ve bu aşamada zevkinize göre ayarlama yapın.

Fırın tepsisi de olabilir ama ben borcam kullanmayı tercih ettim. Daha kontrollü olacak gibi geldi. Siz hangisini kullanacaksanız, alta yağlı kağıdınızı serin ve kabınızın kenarlarından biraz çıkmasına özen gösterin ki ilk sıvı olarak karışımı döktüğünüzde akma yapmasın.

ka-10092015-4

Kabınızın büyüklüğüne göre değişir ama sakın kontrol etmeden hepsini dökmeyin. Maksimum kalınlığımız 3 mm. Olmalı ki kuruma işlemi rahat olsun. Örneğin ben önce borcama döküp sonra üzerinden fazlalarını alıp iki ayrı yere daha böldüm.

ka-10092015-05

Üzerlerine streç film konulabilir ama ben birkaç saat strec film kapladım ama sonrasında kuruma sürelerini daha da uzatmamak için aldım üzerinden. Kabuk olmasından korkmuştum ama strec film olmadan da kabuk yapmadılar ve güzel güzel kurumaya devam ettiler.

Tüm bu işlemlerden sonra meyve pestili ni 80 dereceye ayarladığınız fırında 8 saat kadar kurutun. Her saat başı kuruma miktarını mutlaka kontrol edin. Fırınınıza göre bu süre değişkenlik gösterebilir. Burada dikkat edeceğiniz nokta karışımınızın tam orta noktasının kurumuş olması olmalıdır. Çünkü tam orta noktası kurumuşsa, fırından çıkarmak için doğru zaman gelmiştir demektir.

Eğer pestilinizin tam olarak kuruduğunu düşünüyorsanız, çıkartıp kıvırmak üzere parçalara ayırın. Ucundan hafif kaldırıp sarın ve kuruma durumlarına göre sarılı olarak da 2-3 saat daha kurutun.

ka-10092015-06

Bu da meyve pestili nin sarıp kuruttuktan sonra ki görüntüsü.. Hafif mayhoş ama tatlı da bir pestil oldu.

ka-10092015-07

Ben bu deneme sonucunda elde ettiğim ürünü çok sevdim. Farklı meyvelerle de mutlaka deniyor olacağım. Umarım sizler de beğenir ve tarifimi denersiniz..

Sevgiyle ve Afiyetle…

[author title=”Özlem Yalçın” image=”https://kadikoyanneleri.com/wp-content/uploads/2015/08/ka_ozlemyalcin_foto.jpg”]Hüseyin’in annesi. 10 yıl catering sektöründe Gıda Mühendisi olarak çalıştıktan sonra tam kariyerine yeni bir yön verirken çok istediği oğlu dünyaya geldi. 7 ay sonra ofisini eve taşıyan Özlem, şimdilerde hem kendi blogu olan Sevgiyle Tarifler‘i yazmaya devam ediyor, hem de firmalara ISO ve KOSGEB vb. konularda danışmanlık veriyor.[/author]

SOSYAL MEDYADA SEVGİYLE TARİFLER’i takip etmek isterseniz,

www.sevgiyletarifler.com

FACEBOOK TWITTER INSTAGRAM PINTEREST GOOGLE+

[divider]

Eğer sizin de bebeğinizin/çocuğunuzun severek yediği bir tarif varsa, bilgi@kadikoyanneleri.com adresine bilgilerini atabilirsiniz. İlginiz ve paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler! 

Aslı Altınok Erdal
Aslı Altınok Erdalhttps://kadikoyanneleri.com
1982 Çan/Çanakkale doğumlu Aslı, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldı. 2007 yılından bu yana çalıştığı Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Slav Bölgesine, Avrupa’dan Körfez Bölgesine 20’den fazla ülke, 40’tan fazla dünya şehrine seyahat etti. Temmuz 2012’de 3 yıllık hayat arkadaşı Koray’la evlendi. 13 Ocak 2014’te oğlu Rüzgar’ın hayatına girmesiyle birlikte, ikamet ettiği Kadıköy’de, kendisi gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri'ni kurdu. 1 Haziran 2014‘ten bu yana sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşan ve 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçilen Kadıköy Anneleri'nde, onlarca annenin katkıda bulunduğu yazılarına yer vermekte. Oğlu 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatına geri döndü. Halen fuarcılık, Kadıköy Anneleri, sosyal ve aile hayatı dörtgeninde var olma telaşını sürdüyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar