ka-290115-2Mevsimlerden sonbahar-kış, ortalıkta meyve namına dolaşan tek tük şey kalmış. Bebeğiniz henüz alerjik etkileri olabileceğinden çekindiğiniz meyveleri yiyecek kadar büyümedi ama cam rendede armut rendelemekten de sıkıldınız. Filenin içinden elma kemirtmekten soğudunuz, yahut bebeğinizi yemekleri kendi kendine yemesi prensibiyle besliyor ve tadıyla dokusuyla sebzeleri meyveleri kendi bildiği gibi keşfetsin istiyorsunuz. Peki, kütür kütür yemekten, belki bir de tatlısı ve reçelinden başka bir şeyini düşünemediğiniz elma, armut ve ayvaları bebeğinize nasıl yedireceksiniz?

Bazen en basit şeyler insanın aklına başka birinden duyana kadar gelmiyor. Meyveleri buharda pişirme fikrine önce şüpheyle yaklaşsam da bir kere denedikten sonra kızım da ben de bu hem pratik hem de lezzetli atıştırmalığın bağımlısı olduk.

Processed with MoldivBu küçük, pratik ve sağlıklı ikramı eve bebekli arkadaşlarınız geldiğinde bebekler için hazırlayabilir, siz kendi keklerinizi tırtıklar ve çaylarınızı yudumlarken bebek misafirlerinizin de kendi atıştırmalıklarını yemesine fırsat tanıyabilirsiniz! Üzerine biraz da tarçın serperseniz, bebeğinizin lezzet hafızasına yeni bir tat daha eklemiş olursunuz. Ben evde toz tarçın bulamadığımda pişirme suyuna bir çubuk tarçın atmıştım, o da güzel bir koku veriyordu. Son bir ipucu olarak pişirme suyunu da afiyetle içebileceğinizi hatırlatalım 🙂

BUHARDA MEYVE

  • 1 orta boy elma, armut ya da ½ ayva
  • İçme suyu
  • Tercihe göre çubuk ya da toz tarçın

Bebeğimizin dişleyemediği kadar sert olan meyveleri bebeğin tutma becerisine göre küp küp ya da şerit şerit doğruyoruz. İçme suyunu bir tencerede kaynatıp, üzerine yerleştirdiğimiz buhar sepetinin içine meyveleri koyduktan sonra yine bebeğin dişlemekteki yetkinliğine bağlı olarak yeterli yumuşaklığa gelinceye kadar, ortalama 7-10 dakika civarında buharda pişiriyoruz. Buhar sepetinden elimizi yakmadan aldığımız meyveleri tabağa yerleştirip, üzerine tarçın serpip meraklı gözlerle kendisine ne getirdiğimizi inceleyen minik bebeğimize takdim ediyoruz.

Afiyet olsun!

Didem Ermiş

Önceki yazıBebeğimize Nasıl Kitap Okumalıyız?
Sonraki yazıGügüm’ün Hamilelik Günlüğü: 26. Hafta, “Her Şey Yolunda!”