İlk Kitaplığım 1 Yaşında!

Sevgili Kadıköy Anneleri merhaba,

Bugün çok tatlı bir heyecan yaşıyorum. Çünkü İlk Kitaplığım 1 yaşına giriyor. Bu köşeyi oluştururken ki düşüncem bir çocuk kitabını hem görsel hem de yazınsal diliyle sizlere anlatmak ve bunu yaparken de aslında ka-19012016-01sizlerin nitelikli çocuk edebiyatı yapıtının olmazsa olmazlarını keşfetmenizi sağlamaktı. “Aman da kitaptaki ayıcık çok şirin, oğlum elinden düşürmüyor…” gibi sadece beğeni ifade eden sözcükler yerine kitabın iletisini, çocuğun düş ve düşünce dünyasındaki yerini vurgulamak önemli benim için. Bu yüzden öncelikle gerçekten oğlum İda’ya okuduğum ve onun da sevdiği kitapları seçiyorum. Her yazı için kitabı defalarca deneyimlemiş oluyorum. Sonra da yazmaya karar verdiğim kitabı zihnimde ısıtıyorum. Tüm boyutlarını (tasarım özellikleri, sayfa düzeni, resimleri, konusu, teması, karakterleri, iletisi, dil ve anlatımı) ele alıyorum. Kitabın yazarı, çizeri, çevirmeni ve yayıncısı hakkında araştırma yapıyorum. Her yazımın kendi kişisel hayatımla daha doğrusu hayatla bağ kurmasını özen gösteriyorum. Yazıyı yazdıktan sonra demlendirip öyle gönderiyorum. Gönderdikten sonra ise kitap hakkında yazılmış yazıları okuyorum. Bazen yayıncısı ya da sanatçısıyla iletişime geçiyorum. Tüm bunları yaparken çok şey öğreniyor, çoğalıyorum. Bir yıl boyunca bu şekilde 23 tane kitap tanıtım yazısı yazdım, iki kez Küçük Kitap Kurtları Buluşması tasarladım ve üç röportaj gerçekleştirdim. Birçok kitap hediyem oldu. Sizlerle Çocuk Kitapları Haftasını kutladık. “Nitelikli Bir Çocukka-19012016-02 Edebiyatı Yapıtı Nasıl Olmalıdır?” ve “Bebeğimize Nasıl Kitap Okumalıyız? ” yazılarımla siz annelere rehber olmaya çalıştım. Bu cumartesi günü de yani 23 Ocak 2016 tarihinde, saat 16.00 da Küçük Kitap Kurtları Kış Buluşması için yine İyi Cüceler Kitabevi’nde sizlerle buluşacağız. Bu buluşma için Aslı ile birlikte sizlere çok güzel sürprizler hazırladık. Köşemizin doğum günü de orada kutlayacağız. Şimdi gelin sizlerle bir yıl boyunca İlk Kitaplığım raflarında yerini alan kitaplara bir göz atalım. Kitabın isminin üzerine tıkladığınızda o kitap ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. Bu arada unutmadan söyleyeyim köşemizin bir yaş kutlaması sebebi ile bu yazının altına İlk Kitaplığım köşemizle ilgili yorum yazan 1 kitap kurduna “Kıl Kuyruk Popi” nin kitaplarından birini ve 1 kitap kurduna da kendi kitabım olan “İyi ki Varsın Tilki Toni” kitaplarımdan birini hediye edeceğim.

İLK KİTAPLIĞIM RAFLARINDA…

 1. “Kırmızı Fili Gördünüz mü?” Ferit Avcı, Kök Yayıncılık
 2. “Benim Minik Kırmızı Balığım” Ferit Avcı, Tudem
 3. “Oynamıyorum İşte!”Ann Bonwill – Simon Rickerty, Uçan Fil (Serinin “Beni Taklit Etme!” adlı ikinci kitabı bu sıralar İda’nın en favorilerinden.)
 4. YolculukSeza Kutlar Aksoy -Serap Deliorman, Tüdem
 5. “Uyku Ağacı”Seza Aksoy-  Ümit Ögmel  Kök Yayıncılık
 6. “Koyun Russell”– RobScotton, Mandolin Yayınları (Sanatçının bir de ”Koyun Russell ve Kayıp Hazine” adlı kitabı var.)
 7. “Üç Kedi Bir Dilek” Sara Şahinkanat – Ayşe İnan Alican, Yapı Kredi Yayınları (Bu kitap ve serinin ikinci kitabı olan “Üç Kedi Bir Canavar” , İda’cığın Top 5 de yer alıyor. Bu arada “Üç Kedi Bir Canavar”  oğlumun ilk imzalı kitabı. Sara Hanım çok tatlı biri. Bir başka buluşmamıza mutlaka kendisini davet edeceğim. Eminim bizi kırmaz 🙂 )
 1. “Gofret İle Babası” IanWhybrow -RosieReeve, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 2. “Korkak Kahraman” – Joanne Partis, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 3. “Cesur Fırfır”Angela McAllister – Tiphanie Beeke, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ( Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları bence bir grup kitabı el yazısı ile küçük boyut basarak iyi yapmamış. Özelikle kitapların sayfa kalitesi çok düşmüş. İda kitaplara özenli davranan bir çocuk olduğu halde sayfalar çok çabuk kopuyor. Cesur Fırfır’ı da bu yüzden ikinci kez almak zorunda kaldım.)
 4. “Çizgili” –  Joanne Partis, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları (Bu hafta Küçük Kitap Kurtları Buluşması için bu kitabı seçtim. 23 Ocak 2016 tarihinde, saat 16.00 da Küçük Kitap Kurtları Kış Buluşması için yine İyi Cüceler Kitabevi’ne olacağım. Yoga yaparak masalı anlatacağım.)
 5. Peynirli Börek”- Ayla Çınaroğlu, Uçan Balık (Serinin “Yaşasın, Kar Yağıyor!”, “İlkbaharın Sesi”, “Okuldan Dönerken”, “Piknik Yapıyoruz”, “Resim Dersi” ve “Kütüphane Yolunda” adlı kitapları da var.)
 6. “Akkuzu Karakuzu” – StefanoBordiglioni- Barbara Nascimbeni, Can Çocuk Yayınları
 7. “Doğum Günü Hediyesi” – Behiç Ak, Can Çocuk Yayınları (Mizah ustası Sevgili Behiç Ak’ın okur olarak hızına yetişmek mümkün değil. Bütün kitapları birbirinden güzel. Ancak sadece görsel dille kurgulanan bu kitap çok özel)
 8. “Köstebek Kuki” – Betül Sayın, Günışığı Kitaplığı (Yakında bir Betül Sayın röportajı mı yapsak :))
 9. “Kafasına Edeni Bulmaya Çalışan Küçük Köstebeğin Hikâyesi”Werner Holzwarth, İletişim Yayınları
 10. “Babam Bir Dev”Carl NoracIngridGodon, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 11. “Aç Tırtıl”EricCarle, Mavi Bulut (Özellikle üç boyutlusu bir harika)
 12. “Akıllı Tilkinin Masalı” – Debi Gliori, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 13. Küçük Vak Vak serisinden “Haydi Beni Bul”Derek Anderson – Lauren Thompson, Pearson Yayınları (Serinin diğer kitapları ise “Küçük Vak Vak”, “Küçük Vak Vak Yeni Arkadaş”, “Küçük Vak Vak Uyku Zamanı”. İda özellikle “Küçük Vak Vak Uyku Zamanı” adlı kitabı uykuya geçerken dinlemeyi çok seviyor. )
 14. “Kirpi İle Kestane”Feridun Oral, Yapı Kredi Yayınları
 15. “Kıl Kuyruk Popi – Güzellik Tacı”Salim Kesingöz – Özlem Korçak, Elma Çocuk (Kılkuyruk Popi’nin bir de “Uykusuz Gece Her Gece” adlı kitabı var.)
 16. Eve Dönelim Küçük Ayı”Martin Waddell – Barbara Firth, Kır Çiçeği Yayınları (Üç tane daha Türkçe ’ye çevrilmiş  “Büyük Ayı, Küçük Ayı” kitabı var. “Aferin Küçük Ayı”, “Uyuyamıyor musun Küçük Ayı?” ve “Seninle Ben, Küçük Ayı” )

Sevgiyle kalın,

[author title=”Hafize Güner” image=”https://kadikoyanneleri.com/wp-content/uploads/2015/01/ka_ozum_foto.jpg”]İda’nın annesi, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni, yaratıcı drama uzmanı/öğretmeni, çocuk yogası eğitmeni, drama/tiyatro ve çocuk kitapları yazarı. Şimdilerde Terakki Vakfı Okulları’nda çalışıyor. Moda’da yaşıyor. Dört kedisi, sokak köpekleri, Tilki Toni kitapları ve biricik eşiyle huzurlu ve mutlu.[/author]

Bu yazının altına İlk Kitaplığım köşemizle ilgili yorum yazan 1 kitap kurduna “Kıl Kuyruk Popi” nin kitaplarından birini ve 1 kitap kurduna da “İyi ki Varsın Tilki Toni” kitaplarından birini hediye ediyoruz. Çekilişi 26 Ocak Salı günü saat 15:00’te yapacağız.

Hafize Çınar Güner
Hafize Çınar Günerhttps://kadikoyanneleri.com/category/ilk-kitapligim/
1976 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında yüksek lisansını ise Yaratıcı Drama alanında tamamladı. “İlköğretimde Yaratıcı Drama” ve “Eğitim İçin Tiyatro” kitapları yayımlandı. Oluşturduğu sanat ve oyun yoluyla öğrenme tasarımları pek çok konferans ve kongre programında yer aldı. Sekiz yıl önce yayımlanan ilk göz ağrısı “İyi ki Varsın Tilki Toni” adlı serisinin ardından ise şu ana kadar farklı yayınevlerinden yayınlanmış ve yayına hazırlan yirmi çocuk kitabı bulunuyor. Yirmi yılı aşkın bir süredir çocuklarla çalışıyor ve 2005 yılından bu yana Terakki Vakfı Okulları'nda yaratıcı drama ve tiyatro öğretmenliği yapıyor. Bir web sitesindeki “İlk Kitaplığım” adlı köşesinde resimli kitaplar hakkında yazılar yazıyor ve mevsimde bir defa olmak üzere Küçük Kitap Kurtları Buluşmaları düzenliyor. Yürüttüğü “Masal Yoga” atölyeleriyle kitabevleri, okullar, fuarlar, kütüphaneler ve parklarda pek çok çocuğu masallarla buluşturuyor. Okuma kültürünün yaygınlaşması adına çeşitli sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyor ve yürütüyor. Kadıköy Belediyesi Moda Gönüllü Evi'nde mahalle eliyle açılan Moda Çocuk Kitaplığı'nın koordinatörlüğünü yapıyor. Cumhuriyet Kitap Eki’nin “Taş-Kâğıt-Makas” isimli çocuk ve gençlik edebiyatı sayfasının ardından şimdi ise Sanat Kritik’te çocuk kitaplarını yorumluyor. Eşi, oğlu ve kedileriyle birlikte Moda’da yaşıyor.

Kaçırmayın!

Benzer Yazılar

15 YORUMLAR

 1. Merhaba, ilginiz ve güzel sözleriniz için çok teşekkürler! Kitap kazanan talihlilerimiz Derya Altaner Güner ve Aycan Yüksel Akçil’dir. Kendilerini tebrik ediyor ve iletişim biglilerini bilgi@kadikoyanneleri:disqus .com a göndermelerini rica ediyoruz. Çekiliş videolarını instagram hesabımızdan izleyebilirsiniz. Sevgiyle ve kitapla kalın!
  https://www.instagram.com/kadikoyanneleri/

 2. Asli hn basariyla ilerliyorsunuz?yolunuz acik olsun.
  Hafize Hn. ‘ada tesekkur ederiz. Kitaplarini keyifle okuyacagiz.
  ?Sevgiler
  Ebru

 3. Kitap okumayı ve kitap okumaya teşvik edenleri çoook seviyoruz… Nice yıllara!!!

 4. İlk yılınız kutlu olsun.Kitap sever kızım için katıldım bende

 5. Herkesin bildiği ezberlediği hikayeler dışında çocuğuma hangi kitabı okusam diye düşünürken sizin kitap yorumlarınızı gördüm.bu konuda gerçekten çok yardımcı oldunuz bize.iyiki doğmuş ilk kitaplığım köşesi.ilk yılınız kutlu olsun

 6. ilk kitaplıgımm yasın kutlu olsun oglumun dogum gunu var bu ay oda bir yaşına giriyor kitap okumayı cok seviyor okuyamasada cok ilgili saygılar oglumun şansına

 7. Oncelikle tebrikler,yazilariniz gercekten cok guzel fikir veriyor ne okumaliyiz sorusu hakkinda.Sansli olmak umuduyla

 8. Kitap aşığı kızım Efsun ilk kitaplığımın birinci yaşını kutlar… 🙂

Yoruma kapalı.